Čtvrtý zákon reformující české zdravotnictví našel ve vládě podporu

Jakou lékařskou péči nám zaplatí zdravotní pojišťovny a co už bude nadstandard, o tom teď rozhodnou poslanci. Vláda totiž podpořila poslední, čtvrtý návrh reformy zdravotnictví - zákon o veřejném zdravotním pojištění. Nejvíc výhrad proti němu měli lidovci. Jejich předseda Jiří Čunek pro něj také při konečném hlasování ve vládě ruku nezvedl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek

Tomáš Julínek | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ekonomicky optimální péče - to byla slova, která vyvolala spor mezi lidovci a ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Tato definice v návrhu zákona popisovala zdravotní péči, kterou by musely pacientům hradit pojišťovny. Ostatní by byl nadstandard.

Podle lidovců by ale taková formulace pojišťovny sváděla k hledání nejlevnější varianty. Julínek tak tuto formulaci nahradil jinou - účelné využívání pojištění: "Těžko si dokážu představit poslance, který by kvůli této větě teď měl s tímto ustanovením problém."

Předseda lidovců Jiří Čunek jako jediný ve vládě tuto variantu nepodpořil, protože je podle něj málo konkrétní: "Pojišťovny budou opět diskutovat s lékaři, co je a co není účelné. Myslím si, že v tuto chvíli to není v pořádku, protože to znejišťuje obě strany sporu."

Čunek považuje za nejlepší, aby zákon obsahoval výčet z pojištění hrazených služeb a doplatků za nadstandard. Návrh se navíc nezamlouvá ani některým lidoveckým poslancům. Ministr zdravotnictví Julínek tak o jejich podpoře ve sněmovně bude ještě jednat.

Kabinet už před dvěma týdny schválil předchozí návrhy zákonů, které tvoří první etapu reformy zdravotnictví. Jsou o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a také o záchranné službě.

Lidovečtí poslanci ale teď nově chtějí probírat znova i návrh zákona o specifických zdravotních službách. Důvodem jsou výhrady lidovců k tomu, že by v Česku mohly podstoupit potrat i občanky Evropské unie, například Polky nebo Irky.

Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme