Čtyři členové vedení Pozemkového fondu byli odvoláni kvůli spekulacím s pozemky

Kvůli spekulacím s lukrativními pozemky v okolí Prahy začaly na Pozemkovém fondu personální změny. Devítičlenné prezidium fondu v čele s ministrem Zgarbou odvolalo nikoliv tři, jak nejprve oznámilo, ale čtyři členy výkonného výboru, který činnost fondu podle pokynů prezidia přímo řídí. Kromě místopředsedy výboru Františka Brožíka a členů Ivana Višňáka a Radka Jonáše byl odvolaný i další místopředseda fondu Karel Machovec.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Zgarba

Petr Zgarba | Foto: vysocina.socdem.cz

Důvodem personálních změn je to, že fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i na dalších místech v tuzemsku. Celkem jde o 600 hektarů.

Podle ministra Zgarby doprovázely hlasování zmatky. "Ve skutečnosti bylo hlasování čtyři pro, jeden proti a tři se zdrželi. V tomto případě se uplatňuje klauzule, že předseda prezidia má dva hlasy," řekl Českému rozhlasu Zgarba.

Čeho se konkrétně odvolaní členové výkonného výboru dopustili, ministr Zgarba říct nechtěl, ale na otázku, jestli se přímo podíleli na spekulacích s pozemky, odpověděl: "Já osobně mám informace zevnitř Pozemkového fondu, že jedna osoba se přímo podílela. Měl bych být konkrétní. S největší pravděpodobností to měl být pan inženýr Višňák. Ostatní členové výkonného výboru jsou lidé, kteří řídí pozemkový fond."

Vydání pozemků už podle ministra Zgarby zřejmě nelze zvrátit, protože věcně správné smlouvy vložené do katastru nemovitostí jsou nezpochybnitelné. Pouze jedna ze smluv týkajících se pozemků v Uhříněvsi nebyla do katastru pro nedostatky vložena.

Bývalý místopředseda výkonného výboru Pozemkového fondu František Brožík je odvoláním nemile překvapen. Odmítá ale v souvislosti s machinacemi s pozemky v okolí Prahy jakoukoliv vinu. Hodlá se bránit i soudně. Podle něj vše vzniklo už v roce 2003, kdy někteří restituenti byli novelou zákona postaveni mimo možnost odebírat pozemky z nabídky. Pak už vše postupovalo podle plánu tří lidí a výkonný výbor jen plnil jejich pokyny. Zmíněná trojice podle Brožíka také připravila materiál, který stanovoval podmínky pro zrychlený výdej pozemků.

"Tuto proceduru potom připravovali dva lidé z prezídia a jeden člen dozorčí rady. Připravili to tak šikovně, že si počkali až bude vyměněn pan ministr Palas. Pan ministr Zgarba přišel na svoje první prezidium, kdy nevěděl ani, jak má prezidium řídit. Oni mu to tam předložili a vznikl z toho tento třítýdenní zvláštní režim. Toho se výkonný výbor absolutně nezúčastňoval," řekl Českému rozhlasu Brožík, který je také přesvědčený, že skandál vyvolal nespokojený zájemce o zmíněné pozemky.

Opoziční ODS kvůli této aféře vyzvala k odstoupení i samotného Zgarbu. Podle občanských demokratů transakce s pozemky vyvolávají podezření ze spoluúčasti ministra na spekulaci za dvě miliardy korun. Sám Zgarba však už dřív tato obvinění označil za nehoráznost.

O tom, kdo odvolanou čtveřici v Pozemkovém fondu nahradí, bude rozhodovat Poslanecká sněmovna. O vhodných kandidátech proto bude ještě jednat koalice.

Premiér Jiří Paroubek již ale v reakci na odvolání členů výkonného výboru oznámil, že očekává zásadní personální obměnu vedení fondu. Podle něj takovéto tři izolované změny celou věc neřeší. Už dřív požadoval zásadní změnu v orgánech Pozemkového fondu, tedy i v prezidiu.

Věra Štechrová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme