Čtyři dozorce z Heřmanic policejní inspekce obvinila, nejspíš kvůli krádežím mědi

Čtyři členové Vězeňské služby zadržení při zátahu Generální inspekce policejních sborů v ostravské věznici Heřmanice si už vyslechli obvinění. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová. Bližší podrobnosti neuvedla, případ ale nejspíš souvisí s krádežemi mědi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do areálu, kde firmy najímají vězně na zpracování surovin

Vstup do areálu, kde firmy najímají vězně na zpracování surovin | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z trestných činů, z něhož by se zadržení dozorci měli zpovídat, je podle Sándorové právě krádež.

„V tuto chvíli akce stále běží, probíhají další úkony trestního řízení, stále máme v akci nasazeno několik desítek našich lidí a předpokládáme, že ukončena bude v průběhu nočních hodin,“ doplnila mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody razie v heřmanické věznici zjišťovala na místě reportérka Andrea Čánová

Oficiální zprávu o akci Cuprum, která ve věznici začala v pátek odpoledne, chce Generální inspekce bezpečnostních sborů zveřejnit během zítřka. Při zásahu bylo zadrženo celkem devět lidí, kromě příslušníků Vězeňské služby také pět civilních osob.

Razie podle všeho souvisí s nelegálním vyvážením mědi z přísně střeženého areálu věznice, kde jsou i firmy najímající odsouzené na zpracování drahých kovů. Napovídá tomu nejen název akce Cuprum, což latinsky znamená měď.

Razie se chystala dlouhé týdny

Reportérka Českého rozhlasu získala na místě svědectví o tom, že zásah inspekce nebyl žádnou rychlou improvizací, ale naopak se chystal už dlouho dopředu.

Přímo naproti bráně areálu, kde firmy zaměstnávají vězně, je totiž rodinná zástavba a jeden z tamních obyvatel vypověděl, že už pár týdnů vídával u kontejnerů parkovat auto s muži v civilu.

„Viděl jsem, že se tu střídala auta co dvě tři hodiny. Jedno přijelo a druhé odjelo. Byla to civilní auta, ale mám pocit, že to byla kriminálka, protože stáli i sběrných nádob a dívali se směrem na bránu,“ popsal muž dění před svým domem, které zjevně mělo rysy profesionálního sledování.


Zvětšit mapu

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme