Čtyři obce volí nová zastupitelstva

Čtyři obce dnes volí své nové zastupitele. Mimořádné volby přitahují pozornost hlavně v městské části Brno-Útěchov. O křesla zastupitelů totiž usilují bývalý poslanec Miroslav Sládek a odvolaný šéf brněnského studia České televize Zdeněk Drahoš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Situace na radnici v Útěchově se začala komplikovat začátkem května loňského roku, kdy odstoupil tehdejší starosta Josef Sáňka. Toho potom následovali další dva členové zastupitelstva, kteří si stěžovali právě na chování místostarosty Miroslava Sládka.

Krajský úřad proto podle ředitele Jiřího Crhy požádal ministra vnitra o vypsání mimořádných voleb. "Počet zastupitelů klesl podle zákona pod minimální hranici, to znamená, že je tam menší počet než pět. Tím pádem nastal zákonný důvod pro vypsání mimořádných voleb," uvedl Crha.

Někdejší republikánský poslanec Sládek se vypsání nových voleb bránil, na rozdíl od bývalého starosty a jeho Občanské sdružení Útěchov v nich ale znovu usiluje o zvolení jako dvojka na kandidátce sdružení Nezávislí - prosperita a bezpečí.

Proti Sládkovi stojí mimo jiné bývalý ředitel brněnského studia České televize Zdeňek Drahoš, který je v čele kandidátky politického hnutí Nestraníci pro Moravu. "Jednak mám poslední rok mnohem víc prostoru, než jsem míval posledních jedenáct let, a jednak mě o to pár starousedlíků přímo požádalo," vysvětli Drahoš důvody, proč do volebního klání vůbec vstoupil.

Kromě ODS, jejíž kandidátku vede 22letá studentka Šárka Pohanková, a Strany zelených své zástupce do volebního klání na společné kandidátce vyslalo ještě Sdružení nezávislých kandidátů a Hnutí samosprávné Moravy a Slezska. Ostatní parlamentní strany své adepty na zastupitele nepostavily.

Naopak nejjednodušší výběr budou mít voliči z obce Kvílice na Kladensku, kde kandiduje pouze jedno šestičlenné Sdružení nezávislých kandidátů. Ve zbývajících dvou obcích, Mutkově na Olomoucku a Úpohlavách na Litoměřicku, proti sobě svedou boj dvě kandidátky nezávislých.

V Úpohlavách se o přízeň voličů do sedmičlenného zastupitelstva bude ucházet celkem 16 kandidátů. Důvodem nových voleb byly rozpory v zastupitelstvu, které vyvrcholily loni v srpnu odstoupením tří členů a počet tím poklesl pod zákonem stanovené dvě třetiny.

Volební místnost se na obecním úřadě pro více než půl druhé stovky úpohlavských voličů uzavře ve 22:00, stejně jako v ostatních obcích. Pouze v případě, že by ještě před koncem lhůty přišli odvolit všichni voliči z daného okrsku, mohl by předseda okrskové volební komise hlasování ukončit.

Miroslav Zimmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme