Čtyři roky vězení a dvě podmínky. Soud ve Zlíně vynesl rozsudek nad dalšími aktéry metanolové kauzy

Okresní soud ve Zlíně vynesl ve středu rozsudek nad třemi aktéry metanolové kauzy. Jeden z aktérů D. R. stráví ve vězení čtyři roky. Další obchodníci s otráveným alkoholem, Z. K. a P. V., si vyslechli podmíněné tresty. Rozsudek není pravomocný. Na místě se proti němu odvolal jeden muž, další dva obžalovaní a státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s hlavními míchači v kauze metanol (Křepela, Fian) | Foto: Jana Zemková

Muži byli obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Sedmdesátiletý Z. K. z Vizovic na Zlínsku podle obžaloby převzal na přelomu srpna a září 2012 za účelem zisku asi 2000 litrů směsi metanolu a etanolu od hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy.

Dále měl Z. K. směs předat Vlastislavu Plonkovi z Všeminy na Zlínsku. Plonka krátce po začátku metanolové aféry spáchal sebevraždu.

Z. K. podíl na distribuci látky, jež zabila pět desítek lidí, popřel. U soudu si vyslechl sedmiměsíční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou. Hrozily mu až dva roky vězení.

Slivovice z legální pálenice

Osmačtyřicetiletý D. R. ze Zádveřic-Rakové na Zlínsku podle obžaloby namíchal alkohol s otrávenou směsí a způsobil nejméně šesti lidem těžkou újmu na zdraví.

Část tohoto alkoholu prodal 38letému P. V. z Uherského Brodu, který jej prodal dalším lidem. Dva z nich také utrpěli těžkou újmu na zdraví.

D. R. vinu přiznal a svého jednání litoval. Odběratele prý ale poškodit nechtěl. P. V. se k činu doznal, údajně si však myslel, že kupoval slivovici z legální pálenice.

Aktéra D. R. soud poslal na čtyři roky do věznice s dozorem, protože podle soudu jednal v přímém úmyslu. P. V. si vyslechl podmíněný trest na 16 měsíců se zkušební dobou tří let. Jeho jednání soud zhodnotil jako nevědomou nedbalost. Oběma mužům původně hrozilo až deset let vězení.

Všichni tři muži původně figurovali mezi 31 lidmi obžalovanými v hlavní větvi metanolové kauzy. Krajský soud ale jejich případy poslal k okresnímu soudu.

Míchači směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela byli už dříve odsouzeni na doživotí, hlavní distributor Vacula přijal 15letý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme