Čtyřiadvacet 'králíků' za Buštěhrad. Salačová vypovídala o úplatcích

Poté, co poslanec David Rath kvůli únavě požádal soudce o přerušení své obsáhlé výpovědi, následovala výpověď spolupracující obžalované, podnikatelky Ivany Salačové, která už dříve jako jediná vypovídala na policii. Soudu dnes potvrdila verzi o úplatcích. Rath a dalších deset lidí čelí obžalobě z manipulace zakázek ve Středočeském kraji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaná ředitelka a jednatelka stavební firmy FISA ze Slaného Ivana Salačová na chodbě Krajského soudu v Praze

Obžalovaná ředitelka a jednatelka stavební firmy FISA ze Slaného Ivana Salačová na chodbě Krajského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Ivana Salačová hned zkraje své výpovědi navázala na stejné téma, o kterém celé dopoledne detailně mluvil David Rath - část kauzy, která se týká rekonstrukce buštěhradského zámku.

Ovšem soudu ho vylíčila v trochu jiném světle. Rozmluvila se o úplatcích v hodnotě až 24 milionů korun, ze kterých měli těžit Kott a Pancová: „Od začátku to byl projekt za 200 milionů. S tím, že za to požadují 20 až 24 milionů korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní líčení od rána sleduje reportér Martin Drtina. Ve vysílání Radiožurnálu shrnul výpověď Salačové

Salačové k tomu měli Kott s Pancovou říct, že se o ně musí ještě dělit, ale konkrétně už neřekli s kým. Salačová předpokládá, že to byl hejtman Rath. Ten přitom ve své výpovědi dopoledne uvedl, že se příprav na tendr neúčastnil.

O penězích spolu podle obžalované mluvili jako o „králících“, podle chovatelské záliby Petra Kotta. Tento výraz se poprvé objevil u zakázky pro hostivické gymnázium. Rozdělovat se tam měl úplatek 3 miliony korun. Z nich 200 tisíc připadlo právě Kottovi.


Část kauzy týkající se rekonstrukce buštěhradského zámku dnes ráno nakousl bývalý středočeský hejtman. Ve své výpovědi byl velmi detailní.

Celé dopoledne před soudem vykládal historii zakázky a svůj pohled na věc. Citoval také dlouhé pasáže z odposlechů, které nejsou součástí obžaloby a státní zástupce je podle něj úmyslně z obžaloby vypustil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopolední dění v soudní síni rekapituluje reportér Martin Drtina

Rath si obdivuhodně rozvzpomínal do nejmenších detailů na schůzky s dodavateli staveb a dalšími lidmi. Velmi plasticky popisoval, kdy, kde a o čem spolu mluvili.

Navíc, jak sám řekl, ve vazbě měl dost času na prostudování spisu, a upozornil tak na nesrovnalosti, které v něm našel. Často přitom odkazoval na jednotlivé strany z obsáhlého spisu - ten čítá několik desítek tisíc stran, proto si senát tato čísla jen poznamenává a konfrontovat je s Rathovou výpovědí bude až později.

Rath mluvil klidně, plynule, rozvláčně, tak jak ho lidé znají ze sněmovny. Občas se i otočil směrem k veřejnosti. Za zády měl po celou dobu na zvlášť vyčleněné lavici další dva vazebně stíhané Petra Kotta a Kateřinu Pancovou.

Ratha nemůže nikdo umlčet

Rath chce ve své řeči pokračovat v pátek. Jak bude jeho vystoupení dlouhé, obhájci vědí, ale prozradit to nechtějí. Jen tajemně naznačili, že David Rath má připravenou ještě řadu dalších témat, kterým se chce věnovat.

Mohl by se také více dotknout i toho, co už naznačoval dříve, tedy že nemuselo jít o úplatky, ale o peníze na financování voleb.

Soud nemůže Rathovu výpověď omezovat. Dokud bude politik mluvit alespoň okrajově k tématu toho, co je mu kladeno za vinu, tak není síla, která by ho umlčela.

O druhý soudní den už zdaleka není takový zájem jako na začátku líčení. Zatímco včera před budovou soudu stály desítky lidí, převážně novinářů, dnes je v budově pražského krajského soudu daleko větší klid.

Schéma soudní síně Krajského soudu v Praze, ve které bude / je souzena kauza kauza poslance Davida Ratha | Foto: ČTK

Martin Drtina, Martin Hromádka, Matěj Skalický, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme