Čtyřkoalice chtěla odložit jednání o obecních volbách

Až na prosincovou schůzi Senátu, která proběhne v novém složení určeném nedělními volbami, chtěli senátoři čtyřkoalice odsunout projednání kontroverzní novely zákona o komunálních volbách. Návrh na změnu programu zasedání však neprosadili. Cílem bylo odvrátit schválení novely, protože na prosincové schůzi už nebudou mít ČSSD a ODS potřebnou většinu hlasů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně klubu Unie svobody a ODA Jitka Seitlová návrh na odklad projednávání novely zdůvodňovala mimo jiné její konfliktností a legislativními chybami, které obsahuje. Přesto pro čtyřkoaliční návrh hlasovalo pouze 33 ze 72 přítomných senátorů.

ODS a ČSSD se na vypracování novely zákona o obecních volbách dohodly v lednových dodatcích k opoziční smlouvě. Poslanci těchto stran v souladu s dodatky a přes odpor čtyřkoalice a komunistů mimo jiné prosadili, aby se do zastupitelstev obcí mohli dostat pouze politické strany, nebo nezávislí kandidáti a jejich sdružení s nejméně pěti procenty odevzdaných hlasů.

Senát volební novelu podle dostupných informací sněmovně nejspíše vrátí s pozměňovacími návrhy, které mají přichystány i sociální demokraté, pokud ovšem čtyřkoalice nepřistoupí k obstrukcím prodlužujícím jednání horní komory přes čtvrteční půlnoc. V pátek budou mít totiž ČSSD a ODS dohromady jen 28 senátorů, kteří složili Ústavou daný slib, a volební novelu by už nemohli prosadit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme