Čtyřkoalice chtěla odložit jednání o obecních volbách

Až na prosincovou schůzi Senátu, která proběhne v novém složení určeném nedělními volbami, chtěli senátoři čtyřkoalice odsunout projednání kontroverzní novely zákona o komunálních volbách. Návrh na změnu programu zasedání však neprosadili. Cílem bylo odvrátit schválení novely, protože na prosincové schůzi už nebudou mít ČSSD a ODS potřebnou většinu hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně klubu Unie svobody a ODA Jitka Seitlová návrh na odklad projednávání novely zdůvodňovala mimo jiné její konfliktností a legislativními chybami, které obsahuje. Přesto pro čtyřkoaliční návrh hlasovalo pouze 33 ze 72 přítomných senátorů.

ODS a ČSSD se na vypracování novely zákona o obecních volbách dohodly v lednových dodatcích k opoziční smlouvě. Poslanci těchto stran v souladu s dodatky a přes odpor čtyřkoalice a komunistů mimo jiné prosadili, aby se do zastupitelstev obcí mohli dostat pouze politické strany, nebo nezávislí kandidáti a jejich sdružení s nejméně pěti procenty odevzdaných hlasů.

Senát volební novelu podle dostupných informací sněmovně nejspíše vrátí s pozměňovacími návrhy, které mají přichystány i sociální demokraté, pokud ovšem čtyřkoalice nepřistoupí k obstrukcím prodlužujícím jednání horní komory přes čtvrteční půlnoc. V pátek budou mít totiž ČSSD a ODS dohromady jen 28 senátorů, kteří složili Ústavou daný slib, a volební novelu by už nemohli prosadit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme