Čtyřkoalice skončila; ODA jde do voleb sama

Čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody-DEU a ODA se definitivně rozpadla. "Čtyřkoalice už neexistuje," oznámil po pátečním jednání její Politické rady předseda ODA Michael Žantovský. Aliance podle něj půjde do voleb sama či s jinými politickými subjekty. Brzy poté Karel Kühnl rezignoval na funkci lídra Čtyřkoalice. Politická rada čtyřky se zabývala čtvrtečním rozhodnutím lidovců kandidovat ve sněmovních volbách jen s unionisty, tedy bez zástupců Aliance. Právě verdikt Celostátní konference KDU-ČSL už ve čtvrtek považovali šéfové ODA za faktické zrušení čtyřky. Předseda lidovců Cyril Svoboda to však ještě ve čtvrtek odmítal, protože ODA měla podle něj šanci ve Čtyřkoalici nadále, a to v dalších volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozpad Čtyřkoalice

rozpad Čtyřkoalice | Foto: Vlastimil Hankus

Karel Kühnl v pátek rezignoval na funkci lídra Čtyřkoalice. Prohlásil, že rozhodnutím KDU-ČSL jít do voleb jen s Unií svobody-DEU vzniká nová situace, v níž není pro funkci lídra místo.

Krize ve Čtyřkoalici se ve čtvrtek obnovila s plnou silou. Lidovci hodlají v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat jen s Unií svobody-DEU, tedy bez zástupců ODA. Rozhodla o tom ve čtvrtek večer Celostátní konference KDU-ČSL. Tímto rozhodnutím vyvrcholila několik týdnů trvající krize Čtyřkoalice kvůli finančním závazkům ODA, která se však přenesla už i do personální roviny. Předseda ODA Michael Žantovský rozhodnutí lidoveckého vedení považuje za faktický zánik Čtyřkoalice. O kandidátkách bude ještě rozhodovat republikové vedení US-DEU začátkem příštího týdne.

V pořadu České televize "21" předseda ODA Michael Žantovský uvedl, že Čtyřkoalice byla rozhodnutím Celostátní konference KDU-ČSL zrušena. Usnesení lidoveckého vedení podle něho porušila Svatováclavskou dohodu a Čtyřkoalice je minulostí. Cyril Svoboda Žantovskému oponoval. Ocenil vzájemnou spolupráci s US-DEU a tvrdil, že Čtyřkoalice nadále existuje.

Celostátní konference KDU-ČSL přijala podle předsedy strany Cyrila Svobody rozhodnutí kandidovat jen s US-DEU takřka jednomyslně. Zároveń připomněl, že závazky KDU-ČSL na senátní, krajské nebo místní úrovni se tím ale nemění.

Šéf lidovců si nemyslí, že by rozhodnutí jeho strany znamenalo konec Čtyřkoalice, a poznamenal: "Je to nová kvalitativní změna," dodal vzápětí. ODA má šanci ve Čtyřkoalici nadále, v dalších volbách. Připustil, že zřejmě bude nutné přehodnotit či "mírně modifikovat" název Čtyřkoalice, pokud půjde do voleb jen dvojblok KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

Nejen lidovci, ale už i většina unionistů se domnívá, že setrvání členů ODA na kandidátkách Čtyřkoalice je neudržitelné. Připouští to i předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová, která dosud společnou kandidátku hájila. Šéf Aliance Michael Žantovský prohlásil, že jeho lidé se kandidatury vzdají jen pokud z kandidátek zmizí i lidovec Miroslav Kalousek a unionista Ivan Pilip. Oba totiž podle něj ohrožují důvěryhodnost Čtyřkoalice stejně jako dluh ODA. Vedení této strany je přesvědčeno, že v současné krizi nejde o ODA, ale o rozbití "čtyřky". Požadavky Žantovského narazily na odpor lidovců i unionistů.

Stanovisko KDU-ČSL, že by Čtyřkoalice měla jít do voleb bez ODA, potvrdilo i večerní zasedání Celostátní konference této strany. Podle Cyrila Svobody Aliance nenaplnila poslední čtyřkoaliční dohodu, když deklarovala, že nemá žádné jiné pohledávky než šedesátiosmimilionový dluh u České pojišťovny.

"Byla mezi námi uzavřena dohoda. Ta říká, že objeví-li se zase nějaký další dluh, který právě znemožňuje ODA dostát všem svým závazkům, je to něco, co je naprosto zásadní z politického pohledu, je to závazek nás všech hledat řešení. A to řešení je, že ODA nebude na kandidátních listinách. Myslím si, že ke stejnému závěru dojde i dnešní naše Celostátní konference", řekl Radiožurnálu Svoboda.

Také podle místopředsedy Jana Kasala je třeba rázně a zřetelně ukončit "tuto neblahou etapu" v dějinách Čtyřkoalice. "Já hodlám navrhnout usnesení, které by jednak konstatovalo, že tímto způsobem se dluhy řešit nedají, a na druhé straně, že KDU-ČSL si váží spolupráce s Unií svobody-DEU a chce společně s nimi jít do voleb".

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kasal o postoji lidovců k ODA

K tomuto stanovisku se přiklánějí i mnozí zástupci Unie svobody-DEU, například místopředseda Ivan Pilip nebo Vladimír Mlynář. Za neudržitelné považuje další setrvání zástupců ODA na společných kandidátkách už i předsedkyně US-DEU Hana Marvanová.

Politická rada ODA je přesvědčená, že v současné krizi nejde o Alianci, ale o rozbití "čtyřky". Předseda strany Michael Žantovský vidí za událostmi kolem dluhu ODA jednání o budoucí vládě. Žantovský navrhne pondělnímu Ústřednímu sněmu své strany přijetí kolektivního odchodu ODA ze čtyřkoaličních kandidátek pro sněmovní volby, ovšem pouze v případě, že partneři z Unie a KDU-ČSL budou schopni stáhnout své jednotlivé nedůvěryhodné kandidáty. Konkrétně jmenoval lidoveckého poslance Miroslava Kalouska a místopředsedu unionistů Ivana Pilipa.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Žantovský o účasti ve volbách

"V zájmu zachování Čtyřkoalice a věrohodnosti jejího programu i kandidátek do Poslanecké sněmovny jsem osobně připraven navrhout Ústřednímu sněmu, aby diskutoval o kolektivní oběti ohledně účasti kandidátů ODA ve volbách do PS, pokud tak budou postupovat v těchto individuálních případech i ostatní strany Čtyřkoalice", oznámil Žantovský.

Požadavek šéfa ODA Michaela Žantovského na stažení Miroslava Kalouska a Ivana Pilipa z kandidátek Čtyřkoalice však politici KDU-ČSL i Unie svobody-DEU důrazně odmítli. Takové podmínky považují lidovci i unionisté za nepřijatelné zasahování do primárních voleb obou stran a nepřípustný nátlak v době, kdy další setrvání ODA na kandidátkách odmítá KDU-ČSL a postupně i Unie. Čtyřkoalice v současné podobě s největší pravděpodobností skončí a přemění se na dvojblok lidovců a unie.

Kalousek i Pilip nepřikládají požadavku ODA velkou váhu. "Já jsem v primárních volbách ve svém volebním obvodu dostal důvěru od mnohonásobně většího počtu členů své strany, než je členů ODA v celé republice," řekl Kalousek Českému rozhlasu. Pilipovi se zase zdá nevěrohodné, že Žantovský má k němu výhrady jen den poté, co Alianci vyzval k odstoupení z kandidátek. "V tuto chvíli musím přehodnotit svůj názor, že je škoda, že pan Žantovský byl v klíčových dnech týden na horách. Myslím, že tam měl zůstat ještě o něco déle," dodal ironicky.

Unionisté ztratili s Aliancí trpělivost po zveřejnění informací o jejích sponzorských darech nejasného původu z poloviny 90. let. ODA v minulosti slíbila, že sporné peníze poukáže na dobročinné účely, což ale neučinila. Čelní představitelé Unie proto Alianci už ve středu vyzvali, aby sama zvážila setrvání na kandidátkách.

Na rozhodnutí Celostátní konference KDU-ČSL kandidovat v parlamentních volbách jen s Unií svobody-DEU reagovala v pondělí večer Krajská organizace Unie svobody-DEU v Praze. Ta naopak chce kandidovat samostatně bez KDU-ČSL.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Milada Richterová, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme