Čtyřkoalice v Senátu odmítla projednat spornou novelu

Horní parlamentní komora podle očekávání odmítla projednat novelu obchodního zákoníku v podobě, kterou minulý týden po opakovaném hlasování přijali poslanci. Projednávání této normy při schvalování programu schůze Senátu zablokovali senátoři Čtyřkoalice. Ti tvrdí, že tato novela nebyla schválena ústavním způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác | Foto: Senát ČR

Ústava ukládá Senátu, aby zákony doručené ze sněmovny projednal do 30 dnů. V případě, že by se v dané lhůtě k předloze nevyjádřil, byla by automaticky přijata. Obchodní zákoník tak po třiceti dnech půjde k prezidentu republiky. Pokud ho hlava státu zamítne, může sněmovna ještě rozhodnutí prezidenta přehlasovat. S ústavní stížností si Čtyřkoalice musí počkat až na okamžik, kdy zákon začne platit.

Senátoři dnes také odmítli jednat urychleně o tom, aby se odložilo zvýšení počtu platových tříd. Zrychlený režim žádali zástupci sociální demokracie a ODS, protože zákon má smysl pouze pokud začne platit letos - jde totiž o to, že ve státním rozpočtu nejsou peníze na zvýšení mezd, které plánovaná změna počtu platových tříd od 1.ledna prakticky přinese. Návrh smetli ze stolu svými hlasy senátoři Čtyřkoalice - ti tvrdí, že zrychlené jednání připadá v úvahu jenom když jde o ohrožení země. Vicepremiér Pavel Rychetský to považuje za obstrukci. Jak řekl, pokud se zákon nestihne přijmout, zvedne se sice počet platových tříd, ale zaměstnanci kvůli nedostatku peněz v rozpočtu stejně nic nedostanou.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme