Čuba bude posílat plat do Valentovy nadace. S nápadem přišel sám slovácký senátor

František Čuba (SPO) bude svůj senátorský plat posílat do nadace kolegy z horní komory Ivo Valenty (Strana soukromníků). S nápadem přišel za Čubou sám Valenta a bývalý ředitel slušovického JZD s tím souhlasil. Podle některých členů Senátu to ale není šťastná volba. „Je to obezlička," říká například Jiří Šesták (STANHOPB).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čuba bude posílat plat do Valentovy nadace. S nápadem přišel sám slovácký senátor. | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Nabídku sponzorovat studentský fond Ivo Valenty (Strana soukromníků) navrhl Čubovi (SPO) sám slovácký senátor.

„Mediálně to někde proběhlo, to jsem zaznamenal. Takže jsem se ozval a bavili jsme se o této variantě a možnosti, kterou jsem nabídl," popsal pro server iROZHLAS.cz senátor Valenta. S Čubou se podle svých slov zná desítky let. „Tak nějak jsme se dohodli, že by tato varianta byla možná," doplnil ještě. Valentova nadace se soustředí na talentované studenty a ke studiu či stážím je vysílá do zahraničí.

„Je to paradox, když člověk odmítne plat a chce ho nechat ve státním rozpočtu, a přesto ho nutí, aby si ho vzal.“

senátor Ivo Valenta

Čuba nedávno oznámil, že chce být senátorem zdarma. Reagoval tak na kritiku veřejnosti i vedení horní komory, že už více než deset měsíců nebyl na jednání Senátu. Podle dřívějšího vyjádření je důvodem loňská operace a následná rekonvalescence.

Po dobu své nepřítomnosti si ale Čuba nevzal nemocenskou, nýbrž pobíral celý plat včetně například i cestovních náhrad. Celkem zhruba 122 tisíc korun měsíčně (více si můžete přečíst ZDE).

Tvůrčí myšlení

„Jedna z idejí pana Čuby je, že největší bohatství je tvůrčí myšlení lidí. A druhým důvodem je rozvoj mladých talentů. Pan Valenta takový nadační fond, který splňuje kritéria a názory pana Čuby, má. (Valenta) poměrně hodně financuje různé filantropické aktivity právě ve Zlínském kraji, pan Čuba žije ve Zlínském kraji. Domnívám, že toto jsou ony důvody," popsal pro server iROZHLAS.cz senátor Jan Veleba (SPO), proč se Čuba rozhodl Valentovu nabídku přijmout. O Čubově rozhodnutí informovaly Parlamentní listy, ve kterých má Valenta podíl.

Šéf Klubu nezávislých senátorů Veleba se situací začal zabývat poté, co se Čubova absence řešila na organizačním výboru, tedy jednom z vedoucích orgánů Senátu. Server iROZHLAS.cz o tom informoval ZDE

Sám Veleba nyní ale nechtěl komentovat, zdali s Čubovým rozhodnutím souhlasí. „Budu zcela určitě sledovat příběh, který z toho vznikne. Znám mnoho mladých lidí, kteří jsou velmi talentovaní a kteří mají finanční problémy. Ty rodiny z toho důvodu nemohou využít potenciál. Pokud to půjde tímto směrem, nemám s tím žádný problém,“ popsal.

Není to chlapské, ale populistické, zní ze Senátu. Z regionální kanceláře Čuba nic neudělá, říká Kubera

Číst článek

Za ne úplně šťastné ale Čubovo rozhodnutí označili někteří jeho kolegové z horní komory. „Nemyslím si, že je to dobře, jsou jiné nadace, kam by to mohl dát," uvedl pro server iROZHLAS.cz Jaroslav Doubrava (Severočeši) s tím, že si chce o tomto kroku promluvit přímo s Velebou. On i Čuba jsou zároveň jeho kolegy z Klubu nezávislých senátorů.

Taková obezlička

Podle Doubravy existují důležitější místa, kam by mohl senátorský plat každý měsíc odcházet. „Myslím, že pan Ivo Valenta má dostatečné prostředky na to, aby mohl studenty podporovat," myslí si.

Podobně senátor Jiří Šesták (STANHOPB) sice uvedl, že Valentovu nadaci nezná, Čubův postup ale považuje za špatný. „(Čuba) dostává peníze ne proto, aby je poslal nadacím, ale aby za ně pracoval. Tečka. Pokud nemůže pracovat a je nemocný, má si vzít nemocenskou," trvá na svém Šesták. Čuba by podle něj měl zvážit rezignaci na funkci.

„Senát je instituce, která má být funkční. Senátoři mají úkoly, mají práci, které je dost. Posílat to nadaci, to je taková obezlička, nelíbí se mi to obecně," doplnil Šesták a ihned uzavřel: „Je spousta jiných nadací, které zoufale nemají peníze. Hospice, nadace pro děti z dětských domovů, některé jsou na okraji zájmů. Nerozumím volbě, touto cestou bych jistě nešel."

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme