Oznamuji rezignaci, vzkázal Čuba do Senátu. Funkci složí prý kvůli 'tlakům' a 'nepříjemným útokům'

Senátor František Čuba (SPO) v horní komoře rezignuje na svou funkci. Oznámil to v dopise, který ve čtvrtek při schůzi Senátu přečetl jeho kolega senátor Ivo Valenta (za Soukromníky). Čuba se pro odchod rozhodl po rok a půl trvající absenci. Podle svých slov je kvůli tomu vystaven „silnému tlaku a nepříjemným útokům“.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:46 15. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Čuba | Zdroj: Wikimedia Commons

„Tímto oznamuji, že jsem se rozhodl rezignovat na pozici senátora a můj oficiální rezignační dopis bude koncem měsíce února doručen předsedovi Senátu,“ citoval senátor Valenta na schůzi horní komory z dopisu, který Čuba adresoval svým kolegům. 

Senát, senátoři (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„V posledních měsících jsem totiž nejen já, ale především mí příbuzní a přátelé, vystaveni silnému tlaku a čelí nepříjemným útokům,“ zdůvodnil rezignaci zlínský senátor. Čuba dále uvedl, že se chce věnovat rodině a dál chce pracovat i jako poradce prezidenta Miloše Zemana.

Podle Valenty se chtěl Čuba únorového jednání Senátu účastnit osobně, ale vývoj událostí ho přivedl „k jinému závěru“. Své blízké prý nechce dál vystavovat tlaku a ubližovat jim.

Celé prohlášení Františka Čuby si můžete přečíst ZDE:

Jednání v Senátu se Čuba zúčastnil naposledy v srpnu 2016, v horní komoře tak nebyl už rok a půl. Chyběl ze zdravotních důvodů.

K rezignaci kvůli pokračující absenci vyzval už dříve Františka Čubu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Počátkem roku mu to doporučil v pořadí druhém dopise, na něj mu Čuba podle mluvčí Senátu Evy Davidové odpověděl až po více než měsíci s tím, že to uváží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Senátu Milan Štěch rozhodnutí Čuby k rezignaci přivítal

Na rezignaci Čuby pak Štěch reagoval tak, že ji přijme. „Hodnotím to kladně, je to jeho rozhodnutí, plně ho respektuji. Pokud přijde rezignační dopis a bude splňovat všechny náležitosti stanovené ústavou, tak ukončí pan Čuba svůj mandát,“ uvedl pro Českou televizi s tím, že dopis musí mít například podpis ověřený notářem.

Předseda Senátu Milan Štěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Čuba patří do Klubu nezávislých senátorů, který má minimální počet členů, tedy pět. Po jeho odchodu klub patrně zanikne. Senátoři z klubu ústy předsedy Jana Veleby v krátkém prohlášení uvedli, že Čubovo rozhodnutí berou na vědomí a že ho plně respektují.

„Kolegové senátoři přejí panu docentovi hodně zdraví, i nadále má jejich podporu a děkují mu za odvedenou práci ve prospěch občanů České republiky, za činnost v rámci senátorského klubu i Senátu,“ uvedl Veleba. Po krátkém prohlášení ale přítomní novináři nemohli pokládat žádné otázky a klub odešel. 

Zbylí čtyři senátoři přijdou o příspěvky na klub a SPO o příspěvek za Čubův mandát ve výši 900 tisíc korun ročně.

Původně se přitom Čuba chtěl do Senátu vrátit v březnu. Serveru iROZHLAS.cz to řekl senátor a podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky), jehož nadaci pro studenty posílá Čuba od poloviny loňského roku senátorský plat. „Pan docent vyslal signál, že v březnu by už přišel. Teď v únoru to ještě není úplně pravděpodobné,“ uvedl.

Čubův asistent Milan Frnka navíc dlouhodobě tvrdil, že senátor se sice nemůže prozatím zúčastňovat jednání v Praze, v regionální kanceláři je prý ale každý den. Úřaduje tam zhruba od devíti ráno do jedné hodiny odpoledne a zabývá se podněty občanů ze svého obvodu.

Zeman bude muset po Čubově rezignaci vyhlásit letos druhé doplňovací senátní volby, tentokrát na Zlínsku. Konat se budou do 90 dnů, tedy do konce května. Jeho nástupce či nástupkyně bude zvolen na zbytek Čubova mandátu, tedy do podzimu 2020.

Hana Mazancová, Kristýna Guryčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme