Čuba se vzdal platu a náhrad, chce být senátorem zdarma. Nejde to, reagoval Štěch

Senátor František Čuba (SPO) se rozhodl vzdát senátorského platu a náhrad. Členem horní komory zůstává, úřadovat chce ze svého zlínského obvodu. Na jednání Senátu chce dorazit, až mu cestování dovolí jeho zdravotní stav. Bývalý ředitel JZD Slušovice tím reaguje na kritiku, která se objevila kvůli jeho téměř desetiměsíční absenci v horní komoře Parlamentu.

Praha (Aktualizováno: 13:25 14. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor František Čuba, Strana práv občanů | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Po středečním jednání s šéfem senátu Milanem Štěchem (ČSSD) to novinářům oznámil senátor a předseda SPO Jan Veleba.

Ten Štěchovi také předal Čubův dopis. „Ukončuji pobírání mzdových prostředků a cestovních výdajů,“ citoval z něj později na tiskové konferenci. „Z tohoto řešení vidíte, že tam nejde o peníze,“ dodal Veleba s tím, že od pondělka Čuba vykonává funkci senátora zadarmo.

Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) se podivoval nad zájmem, který je na Čubu soustředěn. Označil ho dokonce za „štvanici“.

Konec mandátu, nebo nemocenská

Podle předsedy Senátu Štěcha je ovšem takové řešení právně nepřípustné. Horní komora podle něj nemůže zastavit vyplácení mzdy, i když o to senátor kvůli své dlouhodobé absenci ze zdravotních důvodů sám požádal.

Senát 2014, Milan Štech | Foto: Filip Jandourek

„Na to jsem pana senátora Velebu upozornil už při našem společném jednání. Pan senátor by měl situaci řešit férově,“ uvedl Štěch. Jednaosmdesátiletý Čuba by podle Štěcha mohl plat a náhrady, jichž se rozhodl vzdát, věnovat například na humanitární účely. Vhodnější by ovšem bylo, aby se vzdal mandátu nebo nastoupil na nemocenskou, neboť není schopen práci senátora vykonávat plnohodnotně. „Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky,“ prohlásil.

„Pokud pan senátor nevykonává svůj mandát, občané jeho regionu už mnoho měsíců fakticky nemají v Senátu své zastoupení. Dokonce jsem už obdržel omluvenku pana senátora Čuby na následující schůzi Senátu, takže v nejbližších dnech nelze očekávat rychlé zlepšení zdravotního stavu pana senátora. Takto dlouho trvající souvislá absence senátora je naprosto výjimečná a jak pana senátora, tak i Senát jako instituci poškozuje," doplnil předseda Senátu.

Kancelář Senátu nicméně podle tiskové tajemnice Evy Davidové podrobí Čubův návrh ještě ve středu právní analýze.

Otázku na Čubu, který byl zvolen za Stranu práv občanů, dostal na tiskové konferenci v Jihočeském kraji i prezident Miloš Zeman. „U starého člověka, který prošel třemi operacemi, bych považoval za hyenismus, kdybych se k jeho otázce vyjadřoval,“ sdělil prezident.

Co je seriózní

Senátor František Čuba už nebyl na jednání Senátu téměř deset měsíců. Loni byl na operaci a podle dřívějších informací je od té doby v rekonvalescenci. Zároveň ale není na nemocenské, nýbrž pobírá celý senátorský plat včetně náhrad, a to i těch cestovních. Měsíčně to činí zhruba 122 tisíc korun.

Server iROZHLAS.cz před časem upozornil na to, že Čubova absence už začala vadit i vedení Senátu. Debatovalo se o něm i na organizačním výboru coby jednom z hlavních vedoucích orgánů horní komory. Tam diskusi otevřel senátor Jiří Šesták (STANHOPB).

Devět měsíců chybí, na nemocenské není. Vedení Senátu hledá páku na nepřítomného Čubu

Číst článek

„Teprve nedávno jsem se dozvěděl, že není na nemocenské, což mě překvapilo. Myslel jsem, že tak postupuje. Nenapadlo by mě, že by to na takhle dlouhou dobu neřešil tímto způsobem," vysvětlil před časem Šesták pro server iROZHLAS.cz, co ho ke krokům vedlo.

Podobně přísně o Čubově nepřítomnosti smýšlel i sám předseda Štěch. „Myslím si, že by bylo potřeba, aby si na prvém místě nechal vystavit legitimaci práce nemocného. To znamená, aby čerpal nemocenské dávky, a za druhé, pokud ta nemoc trvá dlouho, tak by měl zvážit, zdali není seriózní se mandátu vzdát a uvolnit místo prostor pro další volbu,“ řekl Radiožurnálu Štěch.

Čuba byl do Senátu zvolen před třemi lety, porazil místopředsedkyni horní komory Alenu Gajdůškovou (ČSSD). Při schůzích Senátu vystoupil jen k několika mezinárodním smlouvám. V letech 1963 až 1990 byl Čuba předsedou zemědělského družstva ve Slušovicích, který podnik změnil v gigant s obratem několika miliard korun. Za předlistopadového režimu obdržel vyznamenání včetně Řádu práce a titulu Hrdina socialistické práce. Před čtyřmi lety mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy. Zdroj: ČTK

Absence senátorů by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

Hana Mazancová, Václav Štefan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme