Cukrovkářů v Česku přibývá, lékaři proto zlepšují prevenci

Lidí nemocných cukrovkou v posledních letech v České republice rychle přibývá. Lékaři proto v rámci kampaně "Cukrovka, změřte si svá rizika!" budou zdarma měřit hladinu cukru a cholesterolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inzulin | Foto: vetmed.auburn.edu

Druhá fáze kampaně startuje právě dnes. Radiožurnálu to potvrdila Lucie Asenová z Diabetické asociace. Zdůraznila přitom, že prevence je klíčová. Důležité pro rozpoznání je podle ni prvních pět let.

"Jenže s cukrovkou se dá žít i několik let, aniž bychom o ni věděli. To znamená, že pokud lidé nebudou chodit na preventivní kontroly, cukrovka se projeví až později. A pro lékaře, a potom samozřejmě i pro pacienta, se snižuje možnost správné, kvalitní kompenzace cukrovky. Když ji včas zachytíme, tak i příchod pozdních komplikací bude oddálen, což je naším cílem," řekla Asenová.

Každoročně lékaři odhalí 40 až 50 tisíc případů cukrovky. Polovina z nich umírá. Celkem je v České republice asi 750 tisíc pacientů.

Katarína Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme