Čunek popřel, že by chtěl měnit svůj návrat do vlády za podporu Klause

Ministerské křeslo pro Jiřího Čunka výměnou za lidovecké hlasy pro Václava Klause v prezidentské volbě - podle šéfa lidovců Čunka je to nesmysl. Výroky lídra zelených Martina Bursíka, který před možným kupčením s hlasy pro prezidenta varoval, odmítl i Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Foto: web Jiřího Čunka

Na začátku rozepře mezi šéfem zelených Bursíkem a předsedou lidovců Čunkem, bylo vyjádření premiéra. Ten po novoročním obědě s prezidentem Klausem připustil, že na něj lidovci vyvíjejí kvůli návratu Jiřího Čunka do vlády tlak. To šéf lidovců záhy popřel. Lídr zelených ale ve vyjádření pro ČTK varoval, že rozpolcenost lidovců v otázce podpory prezidentského kandidáta by mohla zapříčinit kupčení s hlasy pro prezidenta Klause.

Podle Čunka nebude rozhodování svých spolustraníků nijak ovlivňovat. "V každém případě s rozvahou sledujeme oba kandidáty, jak se chovají, jak se projevují, takže máme ten měsíc čas," řekl Čunek.

Aktuální vyjádření Martina Bursíka se nám získat nepodařilo, protože je na dovolené ve Francii. Jeho straničtí kolegové sice Čunkovo ujištění uvítali, o rozepři ale chtějí na úrovni trojkoalice pravděpodobně příští týden jednat. Bursíkovi úvahy nenechaly chladným ani Václava Klause, který vyloučil, že by mohl možné jmenování Čunka ministrem jakkoliv ovlivnit.

"Doufám, že Strana zelených by se měla zabývat sama sebou a eventuálním vztahem k prezidentu republiky. Myslím, že Strana zelených ocení, že jsem velkým bojovníkem za ochranu životního prostředí a pouze bojuji s ideologií, která si z toho chce udělat trafiku. Takže o nějaké kupčení v tomto smyslu nejde. O tom, kdy premiér navrhne, že bude doplňovat vládu o chybějícího ministra, nerozhoduji vůbec já," řekl Klaus.

Zelení z vládní koalice říkají ne jak Čunkově návratu do vlády, tak podpoře Václava Klause při volbě prezidenta.

Ten znovu odmítl nabídku České televize zúčastnit se před únorovou volbou hlavy státu debaty s protikandidátem - ekonomem Janem Švejnarem. Veřejnoprávní médium se přesto bude dál snažit o to, aby se oba v nějakém formátu prostřednictvím televize veřejnosti představili. Švejnar dal už najevo, že by do duelu šel. Klaus ale přes svého tajemníka Ladislava Jakla vzkázal, že diskuse by nebyla "přínosná".

Renáta Prátová, Vilém Janouš, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme