Čunek se ohradil proti spekulacím o výsledcích auditu

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek kritizuje dosavadní informace o údajném závěru auditu svých financí. Sám prý výsledky šetření americké detektivní kanceláře nezná, odmítl ale spekulace, že zpráva pro něj nevyzněla nejlépe. Čunkovy finance se nechal prověřit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se chystá závěry zveřejnit a v případě zjištění nesrovnalostí hodlá odejít z vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Například podle vyjádření poslankyně Olgy Zubové ze Strany zelených v Hospodářských novinách to vypadá, že Schwarzenberg skutečně rezignuje. Čunek ale označuje zprávy z médií za spekulace.

"Situace je taková, že podle sdělení pana kolegy Schwarzenberga on nikomu zatím neřekl ani slovo o tom, co v té zprávě je. Dle sdělení firmy, která audit dělala, tak oni to také nikomu neřekli. To znamená, že všechno, co se doposud napsalo, jsou jednoznačně spekulace," uvedl Čunek.

Ministr zahraničí má výsledek auditu na stole už několik dní. Čunek zdůraznil, že Schwarzenberg ještě nedočetl závěrečnou zprávu kvůli rozsáhlosti materiálu. O tom ho prý sám dnes informoval. Kdy se tak stane, ale předseda lidovců neví.

O výsledcích auditu se Schwarzenbergem zatím nejednal ani premiér Mirek Topolánek. Šéf kabinetu dnes řekl, že čeká, až ho bude ministr zahraničí o věci sám informovat. Zatím se tak prý nemá k čemu vyjadřovat. "Doufám, že tak kvalitní ministr jako Karel Schwarzenberg z mé vlády neodejde, nicméně jsou věci, kterým nemůžete zabránit," podotkl Topolánek.

Předseda zelených Martin Bursík chce s reakcí na audit Čunkových financí počkat. A nechce ani spekulovat o možné demisi všech ministrů za Stranu zelených. "My musíme vidět výsledek auditu, musíme si sednout s panem ministrem Schwarzenbergem, s předsedou vlády, a podle toho navrhnout nějaké řešení. Rozumím vašemu napětí a naléhavosti, ale potřebujeme k tomu čas," řekl Bursík.

K zveřejnění výsledků auditu vyzval Schwarzenberga předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Jde podle něj o morální závazek vůči veřejnosti, které šéf české diplomacie slíbil výsledky šetření ukázat. Novinářům řekl, že pokud se ve vicepremiérově ukážou nesrovnalosti majetku, měl by Čunek odstoupit.

Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo jeho stíhání v srpnu zastaveno.

Loni v listopadu ale Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a 7. listopadu podal Čunek demisi. Za dva týdny Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Tím vyšetřování Čunkovy údajné korupce definitivně skončilo. Členem vlády se znovu stal letos v dubnu.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme