Cvičení Horské služby v Krkonoších způsobilo fámu o skutečné lavině

Krkonošská Horská služba má za sebou cvičení záchranářů zaměřené na vyprošťování osob zavalených sněhem. O utajované akci předem vědělo jen několik lidí, a tak nedostatek informací odpoledne vyvolal spekulace o skutečné lavině se třemi zasypanými. Policie chce nyní prověřit, jestli to nebylo šíření poplašné zprávy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba

Horská služba | Foto: Horská služba ČR

Mluvčí Horské služby Jan Slánský po dvou hodinách zmatků potvrdil, že lavina nespadla, ale že se uskutečnilo pouze rozsáhlé cvičení záchranářů. Účastnilo se ho padesát lidí.

"Jednalo se o ostré cvičení záchrany osob z lavin. O akci vědělo předem pouze několik lidí. Chtěli jsme prověřit například dojezd dobrovolníků na místo," vysvětloval Slánský.

První zprávy o údajné lavině u Stříbrného hřbetu u Bílého Labe nedokázali vyvrátit ani dispečeři Horské služby, kteří sami netušili, že se jedná jen o cvičení. Zpočátku to nevěděli ani trutnovští policisté. Podle jejich mluvčího Jiřího Prouzy se o cvičení dozvěděli až po dvou hodinách. Okolnosti celé akce chce proto policie ještě prověřit.

"Nejprve jsme dostali informaci, že opravdu v údolí Bílého Labe spadla lavina a že pod lavinou měly být zavaleny tři osoby. Myslím, si že to je opravdu neobvyklá situace. Většinou když se jedná o cvičení, tak jednotlivé složky integrovaného záchranného systému mají informaci o tom, že se skutečně jedná o cvičení," uvedl Prouza v televizi Nova.

Náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek Radiožurnálu řekl, že cvičení sice utajené bylo, policii i záchrannou službu ale o akci předem informovali. "Je to názor krajské správy v Trutnově, nicméně policie, která byla na místě víceméně od vyhlášení celé situace, o všem byla informována. Stejně byly informovány i ostatní složky, to znamená jak zdravotní záchranná služba, tak i operační střediska hasičů," zdůraznil Brožek.

Zároveň odmítl, že by přístup Horské služby vyvolal šíření poplašné zprávy. "My jsme žádnou zprávu nešířili. Je zajímavé, že zatímco než se dostane informace k jednotlivým okrskům po linii Horské služby, tak už média volají, co se děje, čili dodneška nevíme, kde ty informace sbírají, či odposlouchávají naše frekvence. My se tomu vyhnout nemůžeme a takováto cvičení udělat skutečně musíme," dodal náčelník.

O cvičení v Krkonoších jsme hovořili s náčelníkem Horské služby Jiřím Brožkem v pořadu Stalo se dnes. Záznam si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

V Krkonoších nyní platí třetí stupeň z celkem pětibodové škály lavinového nebezpečí, na hřebenech leží průměrně 140 centimetrů sněhu. Podle horských vůdců je toto období nejzrádnější, protože lidé ztrácejí strach z lavin a vydávají se do volného terénu. Lavinovými lokalitami v nejvyšších českých horách jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Pád laviny si letos v Česku vyžádal život osmnáctiletého snowboardisty z Uničova na Olomoucku, kterého masa sněhu zavalila 13. února v oblasti Velkého Kotle v Jeseníkách. V Krkonoších naposledy tragicky skončil pád laviny loni o Vánocích, když mezi Luční boudou a Svatým Petrem v Krkonoších spadla lavina na šestatřicetiletou skialpinistku. Záchranáři ji vyprostili až po třech hodinách pátrání, vrtulník podchlazenou ženu převezl do hradecké nemocnice, kde večer zemřela.

K tématu si přečtěte si také:
Záchranáři našli v Nízkých Tatrách tělo českého turisty
V Jeseníkách zemřel snowboardista v lavině
Lyžařská sezóna v Česku má první oběť
Slovenský lyžař zahynul pod lavinou na Malé Fatře
Žena vyproštěná z laviny zemřela v nemocnici
V Krkonoších spadla lavina, záchranáři vyprostili dva turisty

Martin Hromádka, Martin Pařízek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme