Německo 1:4 Česko

Cvičitelé vodicích psů se kvůli sociální reformě bojí o svou existenci

Malým výcvikovým střediskům vodicích psů hrozí zánik. Sociální reforma zavedla novinku, podle které se nárok na dotaci vztahuje jen na vodicího psa ze střediska, které je součástí mezinárodní organizace nebo o členství alespoň požádalo. Větší centra tuto podmínku splnit mohou, menší ale nezvládnou vycvičit požadovaný počet psů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vodíci pejsci nám předvedli ukázku z výcviku | Foto: Jan Profous

Hlavním důvodem, proč ministerstvo práce a sociálních věcí povinnost členství v mezinárodní organizaci zavedlo, je lepší kontrola výcvikových škol vodicích psů pro nevidomé. Někteří nevidomí nad ní ale kroutí hlavou.

Mezi nimi i Petr Mašek. Žije nedaleko Chrudimi a nevidomý je od narození. Pětiletou fenku, která ho všude doprovází má od cvičitelky, která se tomuto oboru věnuje zhruba 20 let. Jestli je členkou mezinárodní asociace nikdy neřešil, se psy od ní byl vždy spokojený.

Od sociální reformy čekal směrem k nevidomým víc, například že když už takové podmínky klade, měla by i řešit práva nevidomých, pokud nebudou s vodicím psem spokojeni.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potíže výcvikových středisek vodících psů se zajímala Václava Marešová

„Dokonce ani kdyby se objevil problém u cvičitelského subjektu, který je už členem nějaké organizace, tak tam neexistuje možnost s touto organizací jednat,“ upozornil Petr Mašek.

Vedoucí výcviku vodicích psů organizace HEPA Helena Nerglová si už přihlášku do mezinárodní organizace podala. Splní i požadovaný počet vycvičených psů za rok. Někteří její kolegové z oboru ale ne, a proto možná skončí.

„Podle mne je to skutečně diskriminace, protože jsou malé subjekty, které cvičí psy kvalitně. Znám lidi, kteří vycvičí třeba dva psy za rok a naopak potom mají o to více času se klientům věnovat,“ řekla Nerglová.

Na české cvičitele tak bude dohlížet mezinárodní organizace se sídlem ve Velké Británii. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůrazňuje, že právě kontrola a jednotné požadavky zajistí stejnou úroveň vycvičených vodicích psů tak, aby se nestávalo, že nevidomý dostane vodicího psa i dotaci, se psem ale spokojený není.

Podle menších výcvikových center by ale bylo prospěšnější, kdyby začala fungovat kontrola výcviku psa a jeho zdravotního stavu například při předání nevidomému.

Čakýmek (vodící pes) od Jany Brožkové ze Vsetína | Foto: rodinný archiv

„Kéž se by místo tohoto, co klientům nepřináší užitek, na ministerstvu, když už na tom rok a půl pracovali, schválilo, aby se vybral nezávislý veterinář, který nijak neparticipuje na výcviku, a ten by plošně všechny předávané psy zkontroloval, včetně jejich rentgenů. To už by byl skutečně přínos pro lidi,“ myslí si Nerglová.

Vedoucí oddělení dávkových systémů Michaela Kepková vysvětluje, že touto povinností chtějí zajistit stejnou kvalitu výcviku. To, že by dovednosti vodicího psa při předání majiteli vyzkoušel například specializovaný veterinář, ministerstvo nepřipouští.

„Něco jiného je, když předvádí dovednosti psa ten, kdo ho cvičil nebo případný uživatel. To samozřejmě nese velkou problematiku a je zbytečné vytvářet nové instituce, nové mechanismy, když jsou mechanismy, které jsou zaběhnuté, které fungují,“ uvedla Kepková s tím, že o změně zákona ministerstvo zatím neuvažuje.

Igor Maňour, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme