ČVUT zasvěcuje seniory do tajů počítačů

Starší generace si prý s počítačem, a vůbec s moderními technologiemi, moc netyká. Za svého aktivního pracovního života se totiž tito lidé s počítačem většinou vůbec nesetkali a teď, když jsou v důchodu, se mají třeba naučit poslat e-mail s přílohou nebo stáhnout fotky z digitálního fotoaparátu? Vyvedeme vás však z omylu. Jsou senioři, kteří si se svojí vnučkou skypují, tedy telefonují přes internet, nebo třeba hrají počítačové hry po síti. Pojďte se teď s námi do kurzu Nebojte se počítačů v rámci Univerzity třetího věku na ČVUT v Praze podívat zblízka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři u počítače (ilustrační foto)

Senioři u počítače (ilustrační foto) | Foto: DDM Bílina

V učebně sedí 15 seniorů, každý u svého počítače. Na dnešní hodině se naučí pracovat s flash diskem. Taky si vyzkouší, jak poslat e-mailem animaci.

Většina z těchto seniorů už nějaké zkušenosti s počítačem má, říká koordinátorka projektu Univerzita třetího věku na ČVUT Božena Mannová.

„Přichází senioři, kteří už jsou v oblasti výpočetní techniky mnohem vzdělanější a práce s počítačem jim už nedělá takové problémy, takže jsme rozšířili množství kurzů. Například o kurzy práce s fotografií, videem, příprava prezentací nebo tvorba webových stránek,“ přibližuje Božena Mannová.

„Chodím sem od října. V Telecomu jsem sice pracovala na počítači, kde jsem měla program pro psaní dopisů, faktur, což jsem se naučila za jednodenní kurz, a to bylo všechno,“ uvádí frekventantka Univerzity třetího věku.

Průměrný věk studentů v kurzu Nebojte se počítačů je okolo 70 let. „Moje rodina mě překvapila, když mi k narozeninám koupila notebook. Abych s ním uměl dělat, tak jsem se přihlásil do tohoto kurzu. Hlavně bych chtěl komunikovat s vnučkami nebo zetěm. S ním už hrajeme přes internet hry. Hrajeme kulečník,“ usmívá se Juraj.

Jeho spolužák Andrej ho doplňuje: „Mám v Sydney na studiích vnučku. Tak skypujem. Třikrát do týdne si zavoláme. Je to bezvadné.“

Občas si ale Andrej na počítač i zanadává: „Stále přehazuje angličtinu a češtinu, tak to stále musíme na počítači hlídat, abychom nepsali špatně. Jsem tu letos poprvé a je to fajn. Každému to doporučuji.“

Jak říká Božena Mannová z ČVUT, zvídaví senioři často dokážou svými otázkami zaskočit i zkušeného pedagoga. „Včera přišli s tím, že by se chtěli naučit Gimp. Říkala jsem si, co to je? Pak jsem na to přišla. Také prý dělají webové stránky, tak se ptali, zda by je mohli dělat v Dreamweaveru. Také jsem nevěděla. Sledují internet a senioři na něm vyhledávají nejrůznější věci,“ svěřila se Božena Mannová.

ČVUT letos otevřelo 13 kurzů Univerzity třetího věku. V každém kurzu je zapsáno 20 seniorů. Zájem je každoročně veliký. „Od začátku je zájem veliký a poptávka stále ještě převyšuje nabídku,“ dodává Božena Mannová.

Cena za jeden semestr kurzu nebojte se počítačů v rámci Univerzity třetího věku na ČVUT je pět set korun.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme