USA 0:1 Česko

CVVM: Češi důvěřují nejvíc představitelům obcí, následně prezidentovi. Nejhůř dopadla sněmovna

Lidé v Česku nadále věří z ústavních institucí nejvíce obecním zastupitelům a starostům. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Představitelům obcí věří kolem 60 procent Čechů. Druhou největší míru důvěry má prezident, kterému věří přesně polovina dotázaných. Důvěra v prezidenta po zářijovém mírném růstu v říjnu stagnovala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Obecním zastupitelstvům vyjádřilo důvěru 61 procent dotázaných a starostům 60 procent lidí. Vedení obcí se stabilně drží v těchto průzkumech na prvním místě, důvěra v zastupitele i starosty se v posledních měsících výrazněji neměnila.

Důvěra v prezidenta se letos v květnu v souvislosti s tehdejší vládní krizí a událostmi, které ji doprovázely, propadla z dubnových 55 na 41 procent. Růst v dalších měsících část propadu umazal, ale v říjnu již důvěra v hlavu státu stagnovala. V září činila 51 procent a v říjnu rovných 50 procent.

Důvěra ústavním institucím v říjnu 2017 podle CVVM | Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

Končící vláda a Sněmovna měly i v aktuálním průzkumu spolu se senátory tradičně nejnižší míru důvěry. Poslancům vyjádřilo důvěru 23 procent účastníků průzkumu a vládě i Senátu shodně 29 procent. Vyšší důvěru mají krajští politici, krajským zastupitelům vyslovilo důvěru 44 procent lidí a hejtmanům 42 procent.

Pracovníci Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se také veřejnosti ptali na spokojenost se současnou politickou situací v Česku. Tu vyjádřilo pouze 14 procent lidí, což bylo přibližně stejně jako v předchozích měsících. Nespokojených je 53 procent lidí a 30 procent zaujímá neutrální postoj.

CVVM provádělo průzkum od 9. do 19. října. Zúčastnilo se ho 934 obyvatel České republiky starších 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme