CVVM: Češi si nejméně váží poslanců a uklízeček

Většina Čechů považuje za nejprestižnější lékařskou profesi. Jak vyplývá to z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, na opačném konci pomyslného žebříčku stojí povolání poslance a uklízečky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na operačním sále | Foto: Armáda ČR

CVVM oslovilo 1027 obyvatel ve věku od 15 let, kterým předložilo seznam 26 vybraných profesí. Úkolem respondentů bylo přidělit povoláním body. Profesi, které si nejvíce váží, měli přidělit 99 bodů, nejméně prestižnímu povolání jeden bod.

Podle průzkumu se zcela výsadnímu postavení v české společnosti těší povolání lékaře. Na špici žebříčku tuto profesi zařadilo 41 procent respondentů, dalších 35 procent lidí jí přiřadilo hodnotu v rozmezí 90 až 98 bodů. Lékaři tak v průměru získali téměř 90 bodů.

"Lékařská profese je považována za něco víc, než je za obyčejný způsob obživy. Lidé právě s lékařskou profesí nejčastěji spojují to, že jde o jakési poslání a o službu lidem," vysvětlil Jan Červenka z CVVM, proč lidé dávali na první místo právě lékaře.

Asi o deset bodů méně občané dali vědcům, na třetím a čtvrtém místě skončili učitelé vysokých a základních škol. K relativně dobře hodnoceným profesím patřila také povolání programátora (66 bodů) či projektanta (64 bodů).

Z povolání reprezentujících státní moc a její aparát se na šesté místo zařadilo povolání soudce s 65 body a na osmou pozici funkce starosty, která získala o pět bodů méně. Průměrné hodnocení kolem 50 bodů si vysloužilo povolání ministra, které obsadilo třináctou příčku. Podobně byly hodnoceny například i profese novináře, účetního, malého obchodníka nebo truhláře.

O něco níže pod padesátibodovou hranicí skončili policisté, kněží a vojáci z povolání. Velmi špatně pak v hodnocení občanů dopadli poslanci, jejichž profese se 40 body skončila na předposledním místě za sekretářkami a prodavači. Méně bodů už získalo pouze povolání uklízečky.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme