CVVM: Důvěra ve vládu výrazně vzrostla

Důvěra ve vládu se za poslední měsíc zdvojnásobila. Zatímco v dubnu jí věřilo jen 14 procent obyvatel, v květnu už to bylo 32 procent. Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění se větší důvěře těší také prezident, Poslanecká sněmovna a Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Jan Rosenauer

Podle CVVM se na posílení důvěryhodnosti uvedených institucí podepsalo především ukončení jarní vládní krize. Nyní se počet jejich příznivců vrátil na podobnou úroveň, na které byl v posledních měsících loňského roku.

Prezidentovi věří 71 procent občanů, místním zastupitelstvům více než polovina lidí, ke sněmovně se kladně vyjádřila čtvrtina z nich a k Senátu pětina. Horní komora parlamentu se tradičně těší nejmenší důvěře obyvatel.

I když se nadále velká většina lidí staví k politice negativně, jejich podíl se snížil ze 72 procent v dubnu na 59 procent v následujícím měsíci. Příznivě ji vnímá 11 procent obyvatel, čtvrtina neví. Podobně se lidé vyjadřovali i před vládní krizí.

Ke spokojeným patří především mladí lidé do 29 let, studenti a lidé, kteří si nestěžují na svou životní úroveň. Naopak mezi nespokojenými jsou starší občané.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme