Většina Čechů podporuje právo homosexuálů uzavřít sňatek i adoptovat děti, ukazuje nový průzkum CVVM

Nadpoloviční většina Čechů podporuje sňatky osob stejného pohlaví, více než tři čtvrtiny si myslí, že by homosexuálové měli mít právo na adopci dětí svého partnera/partnerky a dvě třetiny podporují adopci dětí z „ústavů“. Z nejnovějšího šetření CVVM také vyplývá, že lidí souhlasících s rozšiřováním práv homosexuálů v uplynulých čtyřech letech přibylo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění mimo jiné také vyplývá, že více než polovina (54 %) české veřejnosti je přesvědčena o tom, že přiznání k homosexualitě by nezpůsobilo potíže v soužití s ostatními lidmi v jejich městě či obci. Na druhé straně 41 % občanů se domnívá, že by takové přiznání potíže způsobilo.

Výzkumníci se respondentů také ptali, zda je mezi jejich přáteli a známými homosexuální žena či muž. Kladně odpovědělo 51 % lidí, zatímco 45 % uvedlo, že nikoho takového ve svém okolí nemají.

Manželství je smlouva. Není důvod, aby ji uzavírali jen muž a žena, tvrdí poslankyně Šebelová

Číst článek

Více než tři čtvrtiny (77 %) dotázaných si myslí, že by homosexuálové měli mít právo na adopci dětí svého partnera či partnerky, 58 % populace podporuje jejich právo uzavřít sňatek a téměř dvě třetiny české veřejnosti (63 %) si myslí, že by homosexuálové měli mít právo na adopci dětí z institucionální péče.

Nejvíce lidí (83 %) podporuje registrované partnerství homosexuálů. V porovnání s průzkumem z roku 2019 se počet souhlasících lidí zvýšil o osm procentních bodů.

V názoru na právo stejnopohlavních párů uzavřít sňatek byla veřejnost před čtyřmi lety rozdělená na dvě zhruba stejně velké části, nyní je souhlasících o 11 bodů více, a jejich počet tak převážil nad odpůrci tohoto práva. Nejvýrazněji pak přibylo těch, kteří přiznávají homosexuálům právo adoptovat děti svého partnera či partnerky nebo děti z ústavu, takto smýšlejících je o 17, respektive 16 bodů více než v roce 2019.

Uvedená práva homosexuálů podle zjištění CVVM častěji podporují ženy, mladší lidé v kategorii 15-29 let a respondenti hodnotící svoji životní úroveň jako dobrou.

Výzkumníci upozornili, že když lidé uvedou, že mezi svými známými či přáteli mají homosexuály, častěji podporují všechna sledovaná práva.

Průzkum se uskutečnil od 27. března do 22. května a zúčastnilo se ho na 800 lidí starších 15 let.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme