CVVM: Nejvíce skalních voličů mají komunisté

Ze čtveřice nejsilnějších politických uskupení mají nejvíce pravověrných voličů komunisté, nejméně naopak sociální demokraté. Ukázal to průzkum CVVM. Za přesvědčené stoupence některé ze současných politických stran se považuje 11 procent lidí, což je o polovinu méně než před devíti lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna | Foto: www.romove.cz

Zatímco u KSČM činí podíl přesvědčených sympatizantů 24 procent, u KDU-ČSL 22 procent a u ODS 11 procent, v případě ČSSD představuje jen čtyři procenta.

Podle sociologů přibývá lidí, kterým se nelíbí žádná ze současných stran a volí tu, která jim vadí nejméně. Od roku 1997 vzrostl jejich podíl o deset procentních bodů na nynějších 27 procent. Naopak lidí s intenzivním vztahem k preferované straně ubylo, ještě v roce 1996 jich bylo 22 procent.

Analytici zjistili, že stranou s nejširším pevným voličským jádrem je nadále KSČM, která má nejvíce přesvědčených přívrženců i největší celkový podíl těch, kteří deklarují spíše silný vztah k této straně.

Široká základna kmenových voličů je charakteristická také pro KDU-ČSL, jakkoli jich této straně v uplynulých letech ubylo. Podobné oslabení vztahu k preferovanému uskupení sociologové vypozorovali i v případě ODS.

Téměř čtvrtině lidí, 23 procentům, jsou stanoviska strany, kterou volí, blízká, ale v mnohém mají odlišný názor. Necelé dvě pětiny respondentů, 38 procent, svůj postoj k preferované straně vysvětlily tak, že s ní většinou souhlasí, ale na něco mají jiný názor.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme