CVVM: O své zdraví se kvůli koronaviru obávají tři pětiny respondentů, o zdraví blízkých se bojí 74 %

O vlastní zdraví se v souvislosti s šířením koronaviru obávaly v září téměř tři pětiny českých občanů, což je nejvíce za sledované období, tedy od května letošního roku. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Téměř tři čtvrtiny lidí se obávají i o zdraví svých blízkých. Ohledně dalšího vývoje situace kolem šíření koronaviru v Česku, v Evropě i ve světě, byla v září česká veřejnost značně pesimistická.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O vlastní zdraví se v souvislosti s koronavirem obává 57 procent českých občanů (ilustrační foto) | Foto: Dalibor Peřina | Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc

O vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, se v září zajímaly tři čtvrtiny lidí. Podobný zájem zjistilo CVVM i v při předchozím průzkumu v červenci.

Brno se připravuje na nápor pacientů. Na výstavišti bude záložní nemocnice, zatím chybí personál

Číst článek

O vlastní zdraví se v souvislosti s koronavirem obává 57 procent českých občanů. „Což je nejvíce za celé sledované období, tj. od května letošního roku, a nejvyšší je rovněž podíl těch, kteří se o své zdraví ‚rozhodně obávají‚‘ (22 procent), i když rozdíly proti předchozímu výzkumu z července 2020 nejsou statisticky významné,“ uvedli autoři průzkumu.

Veřejnost se stále hodně obává i o zdraví svých blízkých, tyto obavy pociťuje 74 procent české populace. Aktuální výsledek je srovnatelný se situací v květnu, ve všech ostatních výzkumech byly obavy o zdraví blízkých nižší než v současnosti.

Vývoj situace

V případě dalšího vývoje situace kolem koronaviru ve světě očekávala její zlepšení jen desetina lidí, zhruba pětina si myslela, že situace zůstane stejná, a téměř dvě třetiny očekávaly, že se situace zhorší. Přibližně desetina oslovených neuměla na položenou otázku odpovědět.

Sestra jihlavské nemocnice: Jestli nás slyší nějaké sestřičky a mohly by pomoct, budeme rádi

Číst článek

Značně pesimisticky pohlížela česká veřejnost i na vývoj situace v Česku a v Evropě, když její zlepšení očekávala v obou případech jen o málo více než desetina dotázaných. Názor, že situace zůstane přibližně stejná, vyjádřila v případě České republiky i Evropy zhruba pětina oslovených. Zhoršení aktuální situace v Česku v souvislosti se šířením koronaviru se obávaly téměř dvě třetiny občanů, podobně i v případě Evropy, kde zhoršení očekává 64 procent české veřejnosti.

„Z časového srovnání s výzkumy realizovanými v červnu a v červenci vyplývá, že pesimismus a skepse ve vztahu k dalšímu vývoji situace ohledně šíření koronaviru v české společnosti roste,“ uvedlo CVVM. Zatímco v červnu letošního roku převažoval pesimismus pouze ve vztahu k vývoji ve světě, kdežto ve vztahu k Evropě byly oba tábory vyrovnané, a v případě České republiky dokonce převážil optimistický pohled na věc, v současnosti vidí česká veřejnost situaci značně černě na všech třech úrovních. „Stojí za připomenutí, že výzkum proběhl v polovině září, kdy se situace zejména v naší zemi sice již viditelně zhoršovala, zdaleka však nebyla tak vyhrocená jako nyní,“ dodali autoři průzkumu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme