CVVM: Pavla hodnotí většina Čechů kladně. 78 procentům se líbí, jak dbá o důstojnost úřadu

Působení Petra Pavla na postu prezidenta vnímají lidé v Česku převážně pozitivně. Nejvíce si cení toho, jak dbá o vážnost úřadu a jak reprezentuje zemi v cizině. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Ve většině oblastí získal Pavel větší podíl pozitivních hodnocení, než kdy dostal ve všech průzkumech jeho předchůdce Miloš Zeman za celých deset let svého působení v čele státu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejkritičtěji hodnotili dotázaní to, jestli je Pavel v kontaktu s občany a zná jejich problémy a jak ovlivňuje vnitropolitický život. V obou těchto oblastech se podíl negativních názorů pohyboval kolem 30 procent.

PRŮZKUM: Prezidentu Pavlovi věří 58 procent lidí, vládě a Sněmovně jen čtvrtina dotázaných

Číst článek

Kladných odpovědí bylo však i v těchto otázkách více. Jak je Pavel v kontaktu s občany hodnotilo pozitivně 62 procent Čechů a jak ovlivňuje vnitropolitický život 59 procent.

Ve srovnání s předchozími prezidenty vnímá veřejnost Pavla podle autorů průzkumu příznivě. Lepší hodnocení se u jeho předchůdců objevovalo pouze zřídka, uvádějí pracovníci CVVM.

Například přímý Pavlův předchůdce Zeman dosahoval v průzkumech CVVM za celou dobu svého působení jen výjimečně nadpolovičního podílu pozitivních hodnocení. A nikdy nedostal Miloš Zeman u žádné z otázek více kladných hodnocení než 70 procent.

Absence silné skupiny odpůrců podle průzkumu naznačuje, že Pavel je většinou veřejnosti stále vnímán jako nadstranický. Pozitivněji ale hodnotí Pavlovo působení hlavně voliči vládních stran.

Pavel: V srpnu 1968 nás přišli osvobodit od nás samých. Bylo to ponížení a zklamání, pamatujme si to

Číst článek

Názory na hodnocení prezidenta podle autorů průzkumu korelují ve společnosti nejen s důvěrou v prezidenta, ale také s důvěrou dalším politickým institucím.

Ve všech aspektech se také hodnocení působení Pavla zlepšuje spolu se zlepšujícím se hodnocením životní úrovně domácnosti dotázaných, u lidí s vyššími příjmy a vzděláním a rovněž s posunem na škále politické orientace od levice k pravici a s klesajícím věkem.

Průzkum provádělo CVVM od 26. května do 24. července. Zúčastnilo se ho 929 obyvatel České republiky starších 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme