CVVM: V Česku se o klimatické změny zajímá 63 procent lidí, odpovědnost cítí více než třetina

O problematiku změny klimatu, která je v poslední době tématem mnohých studentských stávek ve světě, se v ČR zajímá 63 procent lidí. Více než čtyři pětiny si myslí, že klima na Zemi se za uplynulých 100 let změnilo. Lidské činnosti připisuje na vrub tyto změny 37 procent lidí, 49 procent z nich viní stejnou měrou lidskou činnost i přirozené přírodní procesy. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři pětiny Čechů nevěří, že dostatečný počet zemí včas zavede opatření, která ke zmírnění klimatických změn přispějí | Foto: Morris Mac Matzen | Zdroj: Reuters

Protesty studentů, které jsou známé pod označením Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) a které chtějí prosadit lepší ochranu klimatu, zahájila před rokem švédská aktivistka Greta Thunbergová. Postupně se rozšířily do celého světa, včetně Česka.

Za změny klimatu nemůžeme? Omyl, české emise CO₂ na hlavu patří mezi bohatými zeměmi k nejvyšším

Číst článek

V Česku podle CVVM cítí osobní zodpovědnost za změnu klimatu 39 procent veřejnosti v porovnání s 57 procenty občanů, kteří pocit osobní zodpovědnosti za tyto změnu nesdílí. Nicméně 54 procent dotázaných si myslí, že lidé svým chováním a aktivitami mohou změny klimatu zmírnit. Opak si myslí 42 procent Čechů.

Tři pětiny české veřejnosti nepovažují za pravděpodobné, že dostatečný počet zemí včas zavede opatření, která ke zmírnění klimatických změn přispějí. Zhruba stejný počet Čechů se obává dopadů těchto změn, přičemž většina je v tomto ohledu pesimistická. Negativní dopady klimatických změn na ČR očekává 53 procent občanů, podle 31 procent budou mít vliv na ČR negativní i pozitivní.

CVVM provedlo průzkum v době od 5. do 20. října mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme