CVVM: Zájem o volby do Evropského parlamentu roste, v únoru by s náskokem vyhrálo hnutí ANO

Ve volbách do Evropského parlamentu by nyní nejvíce Čechů volilo hnutí ANO, které má podporu 26 procent možných voličů. Druhá ODS má podporu 16 procent a Piráti 11,5 procenta. K urnám podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění dorazí asi 28 procent českých voličů. Před pěti lety přitom do europarlamentu volilo jen 18 procent lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Únorový průzkum CVVM k volbám do Evropského parlamentu | Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

Hnutí ANO má mezi dotázanými, kteří účast u voleb nevyloučili, zatím nejsilnější pozici. Ani se započítáním několikaprocentní možné odchylky by druhá ODS s největší pravděpodobností hnutí ANO v míře podpory nepředstihla.

Zájem o volby do Evropského parlamentu klesá. Průměr dolů dramaticky táhnou Slováci a Češi

Číst článek

Za ODS a Piráty měly největší voličskou podporu komunisté s osmi procenty a ČSSD a koalice STAN s TOP 09 shodně 7,5 procenta.

Volební koalice STAN a TOP 09 byla oznámena až v závěru konání průzkumu CVVM. Výsledky obou stran v průzkumu tak byly sečteny, ale mohou se lišit od podílu hlasů, kterého by STAN a TOP 09 dosáhly jako koalice.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) má podporu 4,5 procenta možných voličů a lidovci 3,5 procenta. U ostatních stran již volební preference nepřesáhly jedno procento.

Značná část dotázaných – asi 14,5 procenta – ale ještě není rozhodnuta, koho bude volit. Z průzkumu proto podle CVVM zatím nelze relevantně předvídat výsledky voleb.

Vyšší účast?

Odhadovaná volební účast 28 procent je výrazně vyšší než účast při minulých evropských volbách v Česku v roce 2014. Tehdy k urnám dorazilo jen zhruba 18 procent českých voličů. Průzkum provádělo centrum od 2. do 13. února. Zúčastnilo se ho 1064 obyvatel České republiky starších 15 let.

CVVM: Volby by v únoru vyhrálo hnutí ANO se třiceti procenty hlasů. ODS dohnala Piráty

Číst článek

Evropské volby se budou v Česku letos konat 24. a 25. května. Podle projekce odhadovaných výsledků voleb, kterou zveřejnil začátkem března Evropský parlament, zřejmě volby vyhraje hnutí ANO se ziskem osmi mandátů. Druzí Piráti získají podle projekce čtyři křesla a třetí ODS tři.

V posledním hlasování v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL, tři komunisté a dva zástupci ODS. Jeden mandát ještě připadl Svobodným.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme