CVVM: ANO má stále 30 procent, ODS je na vzestupu a sociální demokraté ztrácí

Hnutí ANO by i v říjnu ve volbách do sněmovny dostalo podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 30 procent. Druhá ODS si proti září polepšila na 19 procent. Třetí by skončili Piráti s 11 procenty. Podpora ČSSD klesla na devět procent a komunistů na 8,5 procenta. Na sedm procent se zvedl výsledek KDU-ČSL. Jistotu vstupu do sněmovny podle autorů aktuálního volebního modelu nemají SPD, STAN a TOP 09.

Praha (Aktualizováno: 16:19 2. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební průzkum CVVM pro volby do Poslanecké sněmovny za říjen 2018

Předvolební průzkum CVVM pro volby do Poslanecké sněmovny za říjen 2018 | Foto: CVVM

Za statisticky významné označili autoři volebního modelu změny u ODS, lidovců a ČSSD. Podpora občanských demokratů na říjnových 19 procent stoupla ze zářijových 14 procent, lidovcům se zvýšila na sedm procent ze 4,5 procenta v září. Devět procent pro sociální demokraty znamená proti září pokles o tři procentní body. Posuny jsou podle CVVM s nejvyšší mírou pravděpodobnosti způsobeny efektem komunálních a senátních voleb, protože průzkum se uskutečnil až po nich.

CVVM: Hnutí ANO dominuje, na hranici vstupu do sněmovny se pohybují SPD, TOP 09, Lidovci i STAN

Číst článek

„Mírné snížení podpory Pirátů a KSČM není statisticky významné a ani jedné nelze v tuto chvíli přisoudit věcnou důležitost,“ uvedlo CVVM. Podle minulého zářijového volebního modelu by Piráty volilo 13 procent a komunisty 10,5 procenta.

SPD by v říjnu dostala pět procent, STAN by získali čtyři procenta. „U uskupení SPD a STAN nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti říci, zda by se na základě výsledků současného šetření do Poslanecké sněmovny dostala či nedostala,“ podotkli autoři volebního modelu. V případě TOP 09, která by v říjnu dostala 3,5 procenta, není podle nich vzhledem k nízké jistotě rozhodnutí některých voličů vhodné tvrdit, že by se do sněmovny nedostala.

Voleb by se v říjnu zúčastnilo 61 procent lidí, v září jich plánovalo účast 63 procent.

Podle říjnového modelu agentury Median by ANO získalo 28,5 procenta hlasů, Piráti a ODS shodně 12 procent a sociální demokracie 9,5 procenta. Devět procent by dostalo SPD, komunisté by měli 8,5 procenta. Shodně 5,5 procenta lidí by si vybralo STAN a TOP 09, lidovci by získali pět procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme