Nehoda bez helmy má fatální následky, přesto ji víc než polovina dospělých nenosí

Cyklisté často podceňují vlastní bezpečnost tím, že nenosí cyklistické helmy. Upozorňuje na to analýza Centra dopravního výzkumu v Brně. Jeho odborníci zjistili, že tuto ochranu hlavy nepoužívá 56 procent dospělých a 13 procent dětí. V Česku je přitom nošení helmy na kole povinné do 18 let. Její používání by ale mělo být samozřejmostí i pro dospělé.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jsem starý člověk a nejsem zvyklý, vadí mi to,“ popisuje pro Radiožurnál jeden z cyklistů bez ochrany hlavy. Hlavně starší lidé jezdí na kole bez helmy nejčastěji, zranění při pádu z kola jsou u nich navíc zpravidla vážnější než u mladší generace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklista s helmou může přežít i vážnou nehodu, 69 procent lidí ji ale nenosí, ukazuje analýza. Téma pro Luďka Hubáčka

„V této věkové skupině obzvláště doporučujeme helmy nosit. I z té těžké nehody na kole mohu odejít se zlomeninami, odřeninami, ale bez úmrtí nebo bez těžkého zraněné hlavy,“ radí šéf Besipu Tomáš Neřold.

Právě hlava je při kolizi nejzranitelnější. Potvrzuje to i analýza, kterou provedli odborníci z Centra dopravního výzkumu v Brně.

„Pokud měl cyklista při dopravní nehodě helmu, došlo ke zranění hlavy u 27 procent. Pokud ji nepoužil, tak došlo k signifikantnímu nárůstu a cyklista měl zraněnou hlavu až v 55 procentech případů,“ upřesňuje autorka analýzy Kateřina Bucsuházy.

Cyklista jel po silnici, nedostal přednost a srazilo ho auto. Podle státního zástupce ale nesl spoluvinu

Číst článek

Například při pádu z kola při rychlosti nad 15 kilometrů v hodině narazí hlava na vozovku stejnou silou, jako byste na ni padali z výšky dvou metrů. Cyklistické helmy by měly takový náraz vydržet, i když jejich hmotnost začíná už na dvou set gramech. Záleží také na kvalitě materiálu.

„Vyšší třídy jsou vyztužené karbonovými vlákny a různými pevnými vychytávkami. Pevnější materiály rozloží sílu nárazu po celé ploše helmy,“ vysvětluje prodejce Jaroslav Fajtr z Berouna.

Od ledna do dubna letošního roku zemřelo při dopravních nehodách v Česku 15 cyklistů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o pět víc.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme