Nejvytíženější pražské cyklostezky? Modřany loni projelo přes 500 tisíc lidí na kolech

Nejvytíženější cyklostezkou v Praze je stezka A2 v Modřanech. Loni tudy projelo 501 431 cyklistů, což je o zhruba 10 tisíc méně než předchozí rok. Vyplývá to z ročenky dopravy, kterou sestavila Technická správa komunikací. Cesta mezi Modřany a Zbraslaví je ale pro cyklisty, bruslaře a chodce příliš úzká. Pražský magistrát ji chce proto v tomto úseku letos rozšířit. Úpravy by měly vyjít na zhruba 11 milionů korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista na horském kole. Ilustrační foto.

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Druhé nejvytíženější místo je v Povltavské ulici, kudy loni projelo 310 489 cyklistů. Na třetím místě je Císařský ostrov, na čtvrtém Podolské nábřeží u Vyšehradského tunelu s 281 329 cyklisty a na pátém Barrandovský most, kde sčítače zaznamenaly 216 729 průjezdů. Ve městě je celkem již 477 kilometrů značených tras pro cyklisty.

Cyklotrasa A2

Cyklotrasa A2 patří k nejoblíbenějším a nejvytíženějším v Praze. Vede po pravém břehu řeky Vltavy, spojuje tak sever a jih hlavního města. Trasa měří zhruba 30 kilometrů. Cyklisté mohou jet od Vraného nad Vltavou přes centrum metropole až do Troje. Protíná Prahu 1, Prahu 2, Prahu 4, Prahu 7, Prahu 8 a okraje hlavního města.

Cyklisty v hlavním městě sčítají speciální sčítače zabudované do stezek nebo do silnic. První sčítače se objevily v roce 2009 a loni jich bylo v provozu 27. Celkem sčítače v loňském roce zaznamenaly 3,578 milionu průjezdů cyklistů, což je o necelých sedm procent méně než předloni.

„Příčinou poklesu v celkovém počtu intenzit byl jednak chladnější nástup roku a chladnější podzim, jednak změna podmínek v některých lokalitách," píše se v ročence.

Týká se to Císařského ostrova, Povltavské, kde je budována nová linka Ústřední čistírny odpadních vod, a Chodova, kde bylo rozšiřováno obchodní centrum.

Rekord 6028 cyklistů za den

Rekordní počet cyklistů, kteří daným místem projeli za jeden den, drží zmíněná Modřanská cyklostezka. Maximální počet se tu vyšplhal na 6028 lidí. Povltavskou projelo v jeden den 5299 cyklistů a na třetím místě je stezka v Lahovičkách.

Z celkové délky 477 kilometrů tras jich 178 kilometrů vede odděleně od automobilové dopravy po cyklostezkách. V ulicích jsou rovněž cyklopruhy, které měří v součtu 47,5 kilometru. Na 34 kilometrech jsou takzvané piktokoridory, na silnici nastříkané symboly bicyklu, které mají řidiče upozornit, že projíždějí místem, kudy jezdí větší množství cyklistů.

Kromě vyznačených cest jsou v Praze pro cyklisty vyhrazena také zvláštní stání v křižovatkách, aby řidiči cyklistu dobře viděli. Taková opatření jsou ve 297 křižovatkách. Cyklisté mohou rovněž využít některý z 3300 cyklostojanů. U stanice metra Strašnická se objevily cykloboxy pro úschovu kol, další jsou u nádraží v Klánovicích a obchodního centra Chodov.

Část modřanské cyklostezky čeká rozšíření

Pražský magistrát letos plánuje vložit do rozvoje cyklodopravy až 100 milionů korun. Nejvyšší částka půjde na budování cyklostezek. Instalovány budou nové stojany a dál se bude rozvíjet veřejné sdílení kol, takzvaný bikesharing.

Nejoblíbenější pražskou cyklotrasu čekají změny. Úpravy mezi Zbraslaví a Modřany vyjdou na miliony korun

Číst článek

A právě cyklostezku A2 čekají změny. Cesta mezi Modřany a Zbraslaví je pro lidi na kolech, bruslaře a chodce příliš úzká, mnohdy využívají pěšinku podél chodníku. Pražský magistrát ji chce proto v tomto úseku rozšířit. Úpravy by měly vyjít na zhruba 17 milionů korun.

Cyklostezka by se mohla začít opravovat ještě letos. „Předpokládaný termín rekonstrukce je 2018 a 2019 v závislosti na dokončení všech přípravných prací a uzavření všech potřebných smluvních vztahů,“ doplnila mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Úpravy stezky podél Košíkovského potoka pak vyjdou na 14,7 milionu a dokončena má být v polovině roku. Část stezky je už hotova. Peníze půjdou také na stavbu mezi Klánovicemi a Kolodějemi, Cholupicemi a Dolními Břežany a rozšířena bude cyklostezka A1 v Radotíně.

Prostřednictvím Technické správy komunikací loni pražský magistrát investoval do cyklodopravy přes 33 milionů korun. Dalších 17,6 milionu dostaly od města jednotlivé radnice.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme