Cyril Svoboda při autohavárii utrpěl zlomeninu krčního obratle

Po převozu ministra zahraničí Cyrila Svobody na specializované pracoviště Úrazové nemocnice v Brně lékaři zjistili, že utrpěl zlomeninu šestého krčního obratle a tím i lehký útlak míchy. Ministrův služební vůz havaroval před půlnocí u Vyškova. Vozidlo vyjelo mimo vozovku, narazilo do betonového svodidla a sjelo ze srázu u silnice. Kromě Svobody seděl v autě ještě řidič a ochranka - ti vyvázli jen s lehčími zraněními.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrak ministrova Audi | Foto: Česká televize

Zranění, které utrpěl ministr zahraničí Cyril Svoboda při noční dopravní nehodě, může mít podle lékařů trvalejší následky. Vedoucí lékař spinální jednotky Úrazové nemocnice v Brně Petr Wendsch upozornil, že zlomená šestá krční obratel tlačí Svobodovi lehce na míchu. Úsek poraněné páteře má vliv na hybnost horních končetin. Ministr je nyní na speciálním lůžku znemožňujícím jakýkoli pohyb. Lékaři zatím operaci neplánují.

Do Brna převezl dopoledne pacienta vrtulník z nemocnice ve Vyškově. Spinální jednoka Úrazové nemocnice v Brně je pro podobné případy lépe vybavena. Tam by si šéf naší diplomacie měl poležet několik dnů, poté by mohl být v domácím léčení v Praze.

Politik byl po havárii v opatrování jednotky intenzivní péče nemocnice ve Vyškově. Podle primáře chirurgického oddělení Jana Kubačáka nebyl v ohrožení života. Ministrův stav označil za stabilizovaný a lepšící se. Svoboda má podle něj poraněnou krční páteř bez porušení míchy. Poraněné jsou jen periferní nervové kořeny. Ještě před Svobodovým transportem do Brna Radiožurnálu řekl: "Je šance, že se to upraví úplně do původního stavu."

Ve voze kromě Svobody jeli ještě další dva lidé. Ti utrpěli lehká zranění a byli ošetřeni ambulantně. Řidič podstoupil dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Okolnosti nehody dál vyšetřují vyškovští policisté. Podle operačního důstojníka policie Jana Houště mohla být příčinou nepřiměřená rychlost nebo technická závada: "Došlo z dosud nezjištěných příčin k vyjetí vozidla v zatáčce, kde vůz opustil vozovku a sjelo ze srázu a převrátilo se." Nejnovější informace hovoří o tom, rychlost vozidla byla příliš vysoká.

Svobodova hospitalizace zkomplikuje koalici hlasování ve sněmovně

Zranění Svobody zřejmě způsobí vážnou komplikaci při sněmovním hlasování o novele zákona o dani z přidané hodnoty, kterou před týdnem vetoval prezident Václav Klaus a o které mají poslanci znovu hlasovat příští úterý. Vláda s ní spojuje svůj další osud. Bez hlasu Svobody, který je nejen ministrem, ale i poslancem, totiž vládní koalice nemá potřebný počet hlasů na přehlasování prezidentova veta.

Pokud sněmovna v úterý nepřijme zákon o DPH, přijdou zřejmě vládní poslanci s náhradní variantou. Podle předsedy klubu ČSSD Petra Ibla vláda by v takovém případě připravila novelu zákona o DPH, která by obsahovala pouze změny požadované Evropskou unií. Novelu by sněmovna projednala v takzvaném stavu legislativní nouze. Tedy umožnila by její velmi rychlé přijetí tak, aby mohla začít platit ke dni vstupu země do EU.

Autohavárie politiků v Česku

K dosud nejtěžším haváriím významných politiků patří dva více než deset let staré případy. Nehoda federálního ministra zahraničního obchodu Jozefa Bakšaye, který v květnu 1991 utrpěl těžká zranění a havárie bývalého předsedy Federálního shromáždění Alexandra Dubčeka ze září 1992. Dubček na následky nehody po dvou měsících zemřel.

Havárie se však nevyhýbají ani současným politikům. Například v únoru 2000 tehdejší vicepremiér Vladimír Špidla na jedné z křižovatek v Českých Budějovicích narazil se Škodou Octavia do vozu Peugeot 205. Ve stejném roce tehdejší lidovecký šéf Jan Kasal na dálnici se svým vozem narazil do Fordu Mondeo. Při nehodě byla těžce zraněna spolujezdkyně ve fordu. Sněmovna vydala Kasala k trestnímu stíhání za ublížení na zdraví, po mimosoudním vyrovnání s poškozenou bylo stíhání zastaveno.

Milan Kopp, Petr Doležel, Lenka Šumová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme