Cyril Svoboda: Špidla neprošel kvůli Fischerovi

O tom, že se eurokomisařem nestane znovu Vladimír Špidla, rozhodl svým postojem premiér Jan Fischer. Myslí si to předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Výběr eurokomisaře byl trapný, trval dlouho, vláda klopýtala. Mohlo se rozhodnout třeba už včera. Kdyby dal Jan Fischer hlas Vladimíru Špidlovi, mohl být včera Vladimír Špidla eurokomisařem," řekl Rádiu Česko Cyril Svoboda. Podle něj se jen potvrdilo, že zemi "zastřeně vládne velká koalice".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda | Foto: Tomáš Adamec

"Došlo k dohodě ODS a ČSSD a fakticky se potvrdilo, že vláda je v rukou těchto dvou stran. Zelení se teď snažili být ve hře jako ti, kdo to mohou rozhodnout, ale ukázalo, že když jde do tuhého, tak se ODS s ČSSD dohodnou a je hotovo," myslí si Svoboda.

Cena za dohodu je podle KDU-ČSL příliš vysoká. "Zvýší se kvůli tomu i počet členů vlády, o předsedu legislativní rady vlády. To je drahá rošáda. Mám z toho nedobrý dojem. Do Evropy nedáváme dobrý dojem, povyšujeme zájem domácí nad zájem České republiky," doplnil Svoboda v diskusním pořadu Studio Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studio Česko s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou. Ptal se Ondřej Černý.

Podle Svobody mohl Špidla doplatit i na to, že plnil roli eurokomisaře až příliš nestranně. "Vladimír Špidla je člověk způsobilý, poctivý a pracovitý. Možná byl až příliš důsledně eurokomisařem a méně zástupcem České republiky. Což možná byla právě jeho nevýhoda," řekl Rádiu Česko Svoboda.

Štefan Füle podle Svobody nemůže v Evropské komisi pomýšlet na žádné významné portfolio.

Füle: S Barrosem se setkám už zítra

Sám Štefan Füle Rádiu Česko řekl, že v užším seznamu portfolií, které by chtěl zastávat, je komisař pro rozšíření Evropské unie. Na seznamu je podle něj "čtyři a šest" resortů.

"Rozhodující slovo má ale pan Barroso. S jeho lidmi už jsem mluvil. Vyjádřil jsem zájem o co nejdřívější schůzku. Možná k té schůzce dojde už zítra odpoledne v Bruselu a na tomto jednání, případně na nějaké dalším vzápětí, se dozvím mnohem víc," uvedl pro Rádio Česko Füle.

Jedním z prvních, s kým po zveřejnění své nominace mluvil, byl prý Vladimír Špidla. "Určitě využiji jeho nabídky na to, že mi předá své zkušenosti," poznamenal Füle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štefan Füle bude v příštích letech zastupovat české zájmy v Evropské komisi. Ptáme se přímo budoucího eurokomisaře.

Marián Vojtek, Ondřej Černý, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme