D. Rath: Dluh pojišťoven zaplatí lékařům finanční společnost

Dlouhá řada jednání se čeká den před největším protestním vystoupením soukromých lékařů. Prezident České lékařské komory David Rath už zveřejnil svůj recept, jak pomoci lékařům, kteří se kvůli pozdním platbám pojišťoven dostali do problémů. Pohledávky by od nich mohl v plné výši odkoupit Český inkasní servis. Večer má premiér Jiří Paroubek hledat s předsedy správních rad zdravotních pojišťoven řešení propadu zdravotnických financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a David Rath | Zdroj: ČTK

Prezident České lékařské komory David Rath zveřejnil svůj recept, jak pomoci lékařům, kteří se kvůli pozdním platbám pojišťoven dostali do problémů. Pohledávky by od nich mohl v plné výši odkoupit Český inkasní servis. Podle Ratha ještě dnes komora podepíše s finanční společností smlouvu o odkupu, inkasní servis pak začne od zdravotních pojišťoven pohledávky vymáhat soudně.

Premiér Paroubek už navrhnul, že by si VZP mohla vzít překlenovací úvěr do doby, než stát odkoupí její dluhy. Mluvčí VZP Jiří Suttner ale tvrdí, že toto řešení by bylo nesystémové a vedlo by jen ke krátkodobému odložení problému: "Možná by to nějakým způsobem zkrátilo zpoždění našich plateb lékařům. Ale tady je důležité připomenout vládní usnesení, které jasně ukazuje na to, že zdravotní pojišťovny jsou nuceny vydávat více, než vyberou."

Proti chystanému protestu soukromých lékařů neočekávaně vystoupily státní nemocnice. Vadí jim, že kvůli zavřeným ordinacím, nebude pro všechny pacienty bez problémů dostupná péče. Dokonce už kvůli tomu vyzvaly nemocenské pojišťovny, aby stávkujícím lékařům vypověděly smlouvy.

Protestující lékaři viní za situaci ve zdravotnictví ministryni Miladu Emmerovou. Šéfka resortu ale včera znovu zopakovala, že nehodlá odejít ze své funkce, jak lékaři žádají. "Mě tím nikdo nezastraší, nevyděsí, já mám čisté svědomí. Ta předsevzetí, která jsem měla jako určitý znalec situace, se mi podařila splnit," řekla Emmerová. Pocit dobře vykonané práce ministryně opírá o fakt, že se jí podařilo prosadit ve vládě koncepci zdravotnictví a připravit některé důležité zákony.

Chystaný protest praktických lékařů není zaměřen proti zdravotním pojišťovnám, které platí s velkým zpožděním, což podle praktických lékařů již ohrožuje jejich praxe. Příčinu zadlužení systému vidí právě v zásazích ministerstva zdravotnictví, které nutí vyhláškami pojišťovny, aby platily za péči více, než získají z výběru pojistného. K nespokojeným lékařům se chtějí přidat i zubaři a lékárníci.

Praktičtí lékaři zavřou ordinace a v poledne se shromáždí před budovou ministerstva zdravotnictví. K protestům se přidají i soukromí odborní lékaři a lékárníci. Lékárníci v poledne na hodinu zavřou lékárny a vyvěsí plakáty, na nichž vysvětlí své problémy. Soukromí odborní lékaři akci podpoří, své ambulance ale nejspíš neuzavřou.

Milan Kopp, David Vandrovec, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme