D. Rath: Kontroloři kvůli VZP čelí anonymním hrozbám

Ministerským kontrolorům, kteří se chystají do Všeobecné zdravotní pojišťovny na hloubkovou prověrku, někdo vyhrožuje. Ministr David Rath se kvůli tomu chce obrátit na ministra vnitra Františka Bublana a požádat ho o pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Podle Ratha volal jedné z kontrolorek anonym a oznámil jí, že by jí mohlo potkat neštěstí na silnici. Úřednice prý odmítla kvůli tomu do VZP jít. Pracovnice informovala o telefonátu vedoucího, policii dosud nekontaktovala. "Pana ministra jsem, vzhledem k tomu, že jsem pod silným psychickým nátlakem, informovala, že nemohu kontrolu provádět," citoval Rath z jejího dopisu.

David Rath má přitom tušení, odkud by mohla výhrůžka pocházet: "Samozřejmě, mohou to být subjekty, které jsou označeny jako první sled a cíl prvních kontrolních zásahů. Čili existuje určitý materiál, který vyjmenovává smlouvy, faktury, které by měly být v co nejkratší době kontrolovány a podrobeny analýze."

"Pociťujeme tlak ze strany některých skupin na náš tým," potvrdil náměstek ministra Vladimír Dryml. Rovněž nucený správce Antonín Pečenka se podle svých slov setkal s nátlakem.

Rath minulý týden uvalil na VZP nucenou správu, což vysvětlil překročením dluhu pojištění nad 12 miliard korun. Vyzval také Musílkovou k rezignaci, ta však funkci sama opustit nehodlá, pokud se neprokáže, že zavinila dluhy ve zdravotnictví.

Prezident Václav Klaus přirovnal uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu k obdobnému opatření, které v minulosti postihlo Agrobanku a IPB. Podle prezidenta na takový postup Česká republika vždy těžce doplatila.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme