D. Rath: Prasečí chřipka je mediální bublina

Česká vláda od roku 2004 zbytečně odkládala nákup pandemických vakcín. V rozhovoru pro Rádiu Česko to řekl náměstek ministryně zahraničí a hlavní hygienik České republiky Michael Vít. "My jsme měli od roku 2004 vládní usnesení, které hovořilo o tom, že by se měla objednat pandemická vakcína. Ale vlády to bohužel oddalovaly, protože byly přesvědčeny, že k této situaci dojít nemůže," uvedl v našem vysílání Vít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Marián Vojtek

Ministerstvo zdravotnictví za tehdejší sociálně demokratické vlády podle Víta upozornění hygieniků na nebezpečí pandemie nebralo vážně. Bývalý šéf resortu za ČSSD David Rath ale takové tvrzení odmítá. Jak zdůraznil, k nákupům drahých antivirotik nebyl důvod.

"Zhruba před čtyřmi lety celý svět podléhal hysterii s ptačí chřipkou. Já k tomu byl jako lékař rezervovaný. Přišlo mi to spíš jako mediální bublina vytvořená na zakázku výrobců antivirotik, které nikdo nepotřeboval a nikdo je nekupoval. Této bublině jsme nechtěli podlehnout. Čas mi dal za pravdu. Kde je dnes ptačí chřipka?" zeptal se Rath.

"Na 99 procent se historie se bude opakovat i s prasečí chřipkou. To znamená - je to velká mediální bublina. Některé vlády tu více, tu méně tomu podlehnout, nakoupí za miliardy antivirotika, která propadnou a pak se odvezou do spaloven," řekl Rádiu Česko exministr zdravotnictví a hejtman Středočeského kraje Rath.

Česká vláda nyní rozhodla o nakoupení pandemické vakcíny pro 25 procent obyvatel. Podpořila také navýšení zásob antivirotik o dalšího půl milionu na 2,5 milionu dávek. Ministryně zdravotnictví Dan Jurásková ale zdůraznila, že odhad 2 milionů nakažených Čechů je maximalistický a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by prasečí chřipka zemi zasáhla v takovém rozsahu.

Zatím posledním nakaženým Čechem - v pořadí už dvacátým osmým - je dívka, která se vrátila z Velké Británie.

POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko se připravuje na pandemii takzvané prasečí chřipky. U telefonu je hejtman Středočeského kraje, bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Marián Vojtek, Václav Pešička, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme