Silničáři v pondělí omezí provoz na 49. kilometru D1. Budou provizorně opravovat úsek, kde shořel kamion

Silničáři řešili po nehodě na dálnici D1 na Benešovsku problémy s kanalizací, která se zanesla ztuhlým palmovým olejem, a také poničený betonový vršek vozovky. „Po víkendu tam půjdeme se speciální technikou,“ řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Na 49. kilometru dálnice ve směru na Brno tak bude v pondělí na několika stovkách metrů v jednom jízdním pruhu omezený provoz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři na dálnici D1 odstraňují palmový tuk speciálním parním čištěním. | Foto: Martina Topinková | Zdroj: Český rozhlas Radiožunál

Požár, který vznikl po nedělní nehodě cisterny a čtyř osobních aut, poničil povrch dálnice. Silničáři tak museli vozovku provizorně opravit, mimo jiné asfaltovali žárem popraskané betonové desky.

Silničáři k hromadné nehodě na D1: Větší škody než na dálnici udělal olej z cisterny v kanalizaci

Číst článek

„Po víkendu tam půjdeme se speciální technikou. A provizorně to vyspravíme, tak abychom bez problémů přežili zimu,“ vysvětlil Rýdl. „Výměnu poškozených betonových desek plánujeme na jaro,“ dodal.

V pondělí tak bude omezen provoz právě u Psář na Benešovsku, tedy na 49. kilometru D1 ve směru na Brno. „Kvůli tryskání bude omezený provoz na jednom jízdním pruhu,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Dva pruhy zůstanou bez omezení. Už v pondělí na úseku silničáři snížili rychlost na 80 km/h, a zároveň k němu umístili značku Nebezpečí smyku.

Olej v kanalizaci

Původně nebylo vyloučeno, že budou muset kromě opravy dálnice i vykopat a vyměnit až sto metrů kanalizace. Olej se totiž po srážce aut vylil do kanalizačního systému a rychle ztuhl. „Teď to ale vypadá, že se nám podaří tuk chemicky rozpustit a odčerpat, takže kanalizace bude funkční,“ řekl Rýdl.

Olej museli silničáři v pondělí čistit i z vozovky. „Na odstraňování z povrchu dálnice jsme použili nejdříve mechanické odstraňování, potom páru, chemii, a dokonce sorbent (nerozpustná látka absorbující tekutiny a plyny – pozn. red.),“ popsal už v úterý pro iROZHLAS.cz Rýdl.

Hromadná nehoda se stala v neděli kolem půl osmé večer. Na 49. kilometru dálnice D1 u Psář na Benešovsku se srazila cisterna a čtyři osobní auta. Jeden z řidičů při nehodě uhořel, dalších deset ošetřili záchranáři.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme