D1 pod radary: mezi Lhotkou a Velkým Meziříčím hrozí pokuta, od středy začne úsekové měření naostro

Úsekové měření na dálnici D1 mezi Lhotkou a Velkým Meziříčím začne naostro ve středu. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda dosud kamery v úseku fungovaly ve zkušebním režimu. Od středy už budou řidiči projíždějící opravovaným úsekem dostávat pokuty za překročení rychlosti. Ministerstvo se rozhodlo v úseku měřit rychlost, aby zvýšilo bezpečnost a plynulost dopravy.

Velké Meziříčí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření rychlosti radarem (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

„Cílem je zklidnit dopravu v modernizovaném úseku, kde se jezdí v zúžených pruzích, zvýšit bezpečnost a také plynulost dopravy. Při předchozích měřeních na D1 se potvrdilo, že drtivá většina řidičů rychlost v takto označením úseku dodržuje,“ uvedl Neřold. Měření v úseku bude pokračovat i příští rok.

Začíná odstraňování billboardů. Ředitelství silnic a dálnic zlikviduje 14 nelegálních ploch u D1

Číst článek

Kromě tohoto místa zvažuje ministerstvo dopravy příští rok měřit ještě v úsecích Hořice – Koberovice a Ostředek – Šternov. Masivnějšímu rozšíření měřicích zařízení brání problémy Ředitelství silnic a dálnic, kterému se nedaří uzavřít výběrové řízení na nákup těchto systému. Správce silnic soutěž nemůže uzavřít, protože se výběrovým řízením zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo dopravy má nyní dvě sady úsekových měřičů. První během letošního roku používal v úseku dálnice D1 mezi Šternovem a Psáři. Tuto část dálnice už silničáři opravili a spolu s uzavírkou z ní zmizely i kamery.

Druhá sada dlouhodobě sloužila na silnici I/30 v době, kdy nebyla dostavěná souběžná dálnice D8 do Ústí nad Labem. Po zprovoznění její poslední části na konci loňského roku ŘSD kamery ještě půl roku nechalo pro kontrolu zklidnění dopravy na této komunikaci, uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Od září je tato souprava nasazená v úseku u Velkého Meziříčí.

180 kilometrů bez poplatků. Ministerstvo dopravy osvobodilo další úseky českých dálnic

Číst článek

Detekční kamery umí po projetí automobilu měřeným úsekem automaticky vypočítat rychlost vozidla a tyto informace předat policii a příslušným obcím s rozšířenou působností. Ty pak přestupky řeší s provozovatelem vozidla. Podle dosavadních zkušeností ministerstva klesl v souvislosti se zavedením měřicích systémů v kontrolovaném úseku počet nehod.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme