Noblesní dáma s čistým štítem. Osobnosti veřejného života se loučily s Dagmar Burešovou

Na pohřbu právničky a bývalé ministryně spravedlnosti promluvil předseda Ústavního soudu i bývalý premiér. Naposledy se s ní její kolegové a známí mohli rozloučit ve středu dopoledne v Praze.

Praha (Aktualizováno: 16:46 11. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední rozloučení s bývalou ministryní spravedlnosti Dagmar Burešovou. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Před zaplněným velkým sálem strašnického krematoria jako první promluvil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Vzpomínal na Burešovou nejen jako na dobrou přítelkyni, ale i skvělou právničku a odbornici na pracovní právo.

„Jakmile po srpnu 1968 došlo k pracovním perzekucím, byla nepochybnou jedničkou při zastupování všech těch lidí. Nejenom známých a slavných, ale všech, kteří byli masově vyhazováni ze zaměstnání.“

Zemřela Dagmar Burešová. Advokátka, která hájila matku Jana Palacha i disidenty

Číst článek

Další řečník, advokát Tomáš Sokol, na Burešovou vzpomínal jako na ženu, která byla pro své kolegy morálním vzorem.

„K profesionalitě u ní patřila absolutní bezúhonnost. Byla to noblesní dáma, ale to hlavní, žena s čistým štítem. Proto mohla dělat to, co dělala,“ uvedl ve své řeči i Petr Pithart, porevoluční předseda vlády, v níž Burešová zastávala pozici ministryně spravedlnosti.

V této funkci se podílela na reorganizaci soudnictví a reformě vězeňství. Iniciovala také zákon o mimosoudních rehabilitacích. „Nastavila vlastně určitý způsob jednání se soudci, s justicí a se soudní mocí. Z našeho pohledu velmi dobře," ocenila její práci i po letech Daniela Zemanová, prezidentka Soudcovské unie ČR.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský během posledního rozloučení s bývalou ministryní spravedlnosti Dagmar Burešovou. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Její všeobecnou statečnost, veselou povahu a lidskost ocenila i ombudsmanka Anna Šabatová. „Jako advokátka zastupovala v procesu s mým mužem v roce 1969. To byl ten první proces. Před soudem stálo 19 lidí a 16 jich šlo do vazby. Ona přišla na první líčení a donesla tašku plnou pomerančů,“ vzpomínala.

Kromě významných advokátů, soudců a politiků, dorazili také junáci. Dagmar Burešová byla velkou příznivkyní skautingu a po jeho obnovení se stala starostkou českého Junáka. Zemřela 30. června po dlouhé nemoci. Bylo jí 88 let.

Janetta Roubková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme