Zemřela Dagmar Lieblová. Předsedkyně Terezínské iniciativy se zasadila o uchování památky obětí holokaustu

Ve věku 88 let v pražské Ústřední vojenské nemocnici zemřela dlouholetá předsedkyně Terezínské iniciativy a držitelka Řádu Tomáše Garrigua Masaryka Dagmar Lieblová. Ve čtvrtek o tom informoval Marek Lauermann, který o rodačce z Kutné Hory napsal vzpomínkovou knihu. Lieblová přežila život v koncentračních táborech, o holokaustu se pak snažila udržovat povědomí a pomáhala jeho přeživším.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouholetá předsedkyně Terezínské iniciativy a držitelka Řádu TGM Dagmar Lieblová (na snímku z 24. ledna 2018) zemřela 22. března ve věku 88 let v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Dlouholetá předsedkyně Terezínské iniciativy a držitelka Řádu TGM Dagmar Lieblová (na snímku z 24. ledna 2018) zemřela 22. března ve věku 88 let v pražské Ústřední vojenské nemocnici. | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

„Téměř do posledních dnů života byla zvána jako poutavá vypravěčka na mnoho besed v České republice, v Evropě, ale i v USA a v Kanadě," uvedl Lauermann.

Na základě rozhovorů s ní sepsal knihu vzpomínek, vydaných v roce 2014 pod názvem 'Přepsali se, tak jsem tady. Příběh Dagmar Lieblové'.

Název knihy odráží náhodu, díky které internaci v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi přežila.

Tehdy patnáctiletá Lieblová byla totiž úřední chybou označena za starší a z táboru smrti se dostala na práce v Německu. V osvětimském táboře přišla o celou rodinu. „Z příbuzných zůstala naživu jediná moje sestřenice," vzpomínala v lednu 2015 v rozhovoru s ČTK.

Boj proti antisemitismu

V Hamburku byla nasazena na odklízení trosek nebo kopání protitankového příkopu kolem města. Svobody se dočkala v koncentračním táboře Bergen-Belsen, který 15. dubna 1945 osvobodili britští vojáci.

Po návratu domů a léčbě tuberkulózy si dodělala maturitu a vystudovala němčinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působila jako učitelka na mnoha školách a mimo jiné také na katedře překladatelství a tlumočnictví na Univerzitě Karlově v Praze.

„Zásadním způsobem se zasadila o to, aby byla důstojným způsobem uchována památka těch, kteří zahynuli během Šoa a celý život snažila se aktivně spolupůsobit při výchově nové generace Evropanů k toleranci, proti rasismu, antisemitismu a xenofobii," uvedl Lauermann. Za toto své úsilí o rozvoj demokracie a humanity byla v roce 2011 vyznamenána řádem TGM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme