Dahlgren chce nižší trest nebo detenci. Obhajoba podá dovolání k Nejvyššímu soudu

Případem Američana Kevina Dahlgrena, který podle pravomocného rozsudku zavraždil v Brně čtyři lidi, se bude zabývat Nejvyšší soud. Obhájce Richard Špíšek dokončil Dahlgrenovo dovolání. Navrhne v něm Nejvyššímu soudu, aby Američan místo výkonu trestu zamířil do zabezpečovací detence, a to zvláště s ohledem na jeho psychický stav, případně aby dostal mírnější trest vězení. Dovolání tak nepolemizuje s rozhodnutím o vině.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kevin Dahlgren u soudu | Foto: Martin Přibyl/CNC | Zdroj: Profimedia

„Chceme, aby byl klient umístěn nikoli do výkonu trestu, ale přímo do zabezpečovací detence, případně aby mu byl uložen mírnější trest než trest doživotí," řekl obhájce Richard Špíšek.

Na to, že Špíšek dovolání dokončil, v pondělí upozornila Česká televize. Podatelna Krajského soudu v Brně obdrží Dahlgrenovo dovolání patrně ještě v pondělí, následně předloží spis Nejvyššímu soudu.

O zabezpečovací detenci hovoří i prvotní rozsudek krajského soudu nad Dahlgrenem, ovšem až po odpykání trestu odnětí svobody, což je v Američanově případě doživotí.

Podle Špíška existuje možnost rozhodnout o vině, upustit od potrestání a poté rozhodnout o uložení zabezpečovací detence. Oporu pro takové rozhodnutí podle advokáta představují i posudky českých znalců, podle kterých má Dahlgren poruchu osobnosti, nikoliv ale duševní chorobu. Psychické onemocnění naopak shledali u Dahlgrena američtí odborníci.

Případ Kevina Dahlgrena

Olomoucký vrchní soud v březnu 2017 potvrdil doživotí pro Američana Kevina Dahlgrena za čtyřnásobnou vraždu svých příbuzných v Brně-Ivanovicích v roce 2013. Uložil mu také zabezpečovací detenci.

Obhajoba původně žádala zproštění obžaloby, případně snížení trestu. Muž byl podle ní během svého činu nepříčetný. O Dahlgrenově vině není podle soudu pochyb. Zabíjel prý úmyslně a jako pachatel byl příčetný. Podmínky pro uložení trestu doživotí jsou tak splněny.

Dahlgren v květnu 2013 zabil v Brně-Ivanovicích všechny členy rodiny, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Poté odjel do Rakouska, kde nasedl do letadla mířícího do Spojených států. Mladík byl 23. května zadržen na letišti ve Washingtonu na základě zatykače vydaného českými orgány. Americké soudy poté rozhodly o jeho vydání do Česka.

Podané dovolání znamená pro Dahlgrena odklad případné žádosti o vydání k výkonu trestu do Spojených států. Dahlgren si je toho vědom, potvrdil Špíšek. Vydání do vlasti však nadále zůstává jeho dlouhodobým cílem.

Průměrná doba rozhodování nejvyšší instance o dovoláních v trestních věcech činí 40 dní, většinu jich odmítá. Dovolání samo o sobě nemá odkladný účinek ani přímý vliv na výkon trestu. Nejvyšší soud může verdikt zrušit a vrátit případ k novému projednání, případně může rozhodnout sám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme