Dahlgren prohlásil, že jeho mysl ovládal božský diktátor. V bazénu se prý bál žraloků

Američan Kevin Dahlgren obžalovaný ze čtyř vražd z roku 2013 v Brně dnes u brněnského Krajského soudu v závěrečné řeči obšírně popsal svůj někdejší psychický stav. Úzkosti, frustrace, negativní myšlenky, které vnímal jako cizí, vnitřní hlas, kterému musel naslouchat. K vraždám se ale nevyjádřil. Soudce Michal Zámečník odročil hlavní líčení a rozsudek soud vynese ve středu v 9 hodin ráno. Obžaloba navrhla pro Dahlgrena doživotní trest, obhajoba zproštění obžaloby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kevin Dahlgren v doprovodu ozbrojené eskorty přichází ke Krajskému soudu v Brně | Zdroj: ČTK

Podle Dahlgrena se věkem jeho problémy stupňovaly. Řekl, že například nemohl plavat v bazénu. Bál se, že se objeví žralok a sežere ho.

„Ve věku osmnáct až dvacet let jsem byl velmi vzdálen od reality, to vzdálení se zvyšovalo každým dnem,“ uvedl Dahlgren.

Mysl prý byla jeho největším nepřítelem a ovládl ji božský diktátor. V jeho pokoji v Brně byla soška malého zlatého démona a hlas mu prý řekl, že soška je jeho zhmotněním.

Ve chvíli, kdy se zdálo, že Dahlgren začne popisovat události osudného dne v Brně-Ivanovicích, zůstalo jen u konstatování, že smrt příbuzných považuje za velkou tragédii.

„Ten poslední týden jsem strávil v posteli naslouchaje hlasu, který mi vysvětloval další životní úděl. Nebyl jsem schopen svůj život ovládat, neměl jsem pod kontrolou své jednání. Mohl jsem dělat jen to, co mi říkal ten hlas,“ řekl Dahlgren.

Podle obhájce mohl vraždit někdo jiný

Státní zástupkyně pro Dahlgrena navrhuje doživotní trest. Podle ní nikdo jiný než Dahlgren neměl časové možnosti čin spáchat a pokusit se zahladit stopy. Prohlásila, že Dahlgren vyhladil jednu funkční rodinu.

Obhájce Richard Špíšek navrhl kvůli absenci důkazů zproštění viny. Pokud by soud vinu uznal, v tom případě navrhuje pro svého klienta detenci, pokud by šlo o trest odnětí svobody, pak trest ve výši 15 až 20 let.

„Neexistuje jediný přímý důkaz, který by vinu obžalovaného jednoznačně dokládal. Je pravdou, že řetězec důkazů nepřímých tvoří jakýsi uzavřený kruh, na základě kterého lze na obžalovaného hledět jako na podezřelého. I přesto je možné si představit scénář odlišný. Je možné, že ty události se udály odlišným způsobem, než jak je prezentuje státní zástupkyně,“ řekl Špíšek.

Před soudem dnes vypovídala svědkyně Jindřiška Überhuberová, která jako poslední mluvila se zavražděnou sestřenicí Dahlgrena.

Vypovídala také odbornice na genetiku-forenzní statistiku Anastassiya Zidkova. Podle ní genetické stopy nenasvědčují tomu, že by v domě byli jiní lidé než jeho obyvatelé. Dahlgren při výslechu u FBI uvedl, že vraždu mohli spáchat Rusové či Rumuni, s nimiž prý měl večer před vraždami konflikt.

Chtěl se stát velkým negativním hrdinou, řekla o Dahlgrenovi psycholožka

Číst článek

Psycholožka Beata Nour Mohammadi u Dahlgrena nalezla výrazné rysy emoční nestability, negativistické a disociální, které podle ní vytvářejí obraz velmi těžké poruchy osobnosti. U soudu také řekla, že se chtěl stát velkým negativním hrdinou, kterého se všichni bojí. Protože pokud se ho všichni bojí, nemusí se bát on.

V soudní síni byli i dnes Dahlgrenovi rodiče, Wayne Dahlgren novinářům znovu řekl, že vyjadřuje synovi podporu.

Rodiče Kevina Dahlgrena u Krajského soudu v Brně | Foto: Vlasta Gajdošíková

Podle obžaloby Dahlgren usmrtil všechny čtyři členy rodiny, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Hlavní líčení začalo na přelomu května a června, vypovídala řada svědků a také patologové, kteří popsali brutalitu a mnohočetnost zranění zavražděných.

Dahlgren je od loňska v Brně ve vazbě. Spojené státy ho jako prvního svého občana vydaly ke stíhání v Česku. Když mrtvé v Ivanovicích lidé objevili, byl Dahlgren na cestě do USA.

ČTK, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme