Dalajláma není zklamán, že ho prezidenti Klaus a Zeman nepřijali
Tibetský duchovní vůdce dalajláma není vůbec zklamán, že žádný z nástupců někdejšího prezidenta Václava Havla jej už na Pražském hradě nepřijal. Nikomu prý nechce působit nepříjemnosti. Dalajláma, který byl osobním přítelem Havla, to řekl v Praze na Foru 2000.
"Když budu mít nějakou politickou agendu nebo nějakou agendu související s vládou, tak je setkání s takovými lídry důležité, ale jinak to důležité není," uvedl dalajláma, kterého navzdory kritice čínské strany přijímal Havel opakovaně.
Naposledy se s ním sešel před necelými dvěma lety jen několik dní před svou smrtí.
Na rozdíl od Havla žádný z dalších českých prezidentů, ani Václav Klaus, ani Miloš Zeman, tibetského duchovního vůdce nepřijal.
"Dalajláma je bezpochyby náboženský vůdce. Kdybych byl náboženským vůdcem, bylo by mi potěšením se s dalajlámou setkat. Ale pokud vím, nikdo, ani z mých spolupracovníků, ani z mých oponentů mě za náboženského vůdce neoznačil. Další možnost by byla, kdyby dalajláma byl velkým investorem," nechal se v kampani před prezidentskými volbami slyšet Zeman. Zároveň ale prohlásil, že dalajláma má "svaté právo" do Česka přijet.
Tibetský duchovní vůdce je v Praze po téměř dvouleté přestávce. Ve svých vystoupeních se věnoval tradičních tématům, jako porozumění a soucit.
Mluvil i o aktuálních otázkách, jako je třeba konflikt v Sýrii. Podle něho je jediným řešením dialog mezi jednotlivými stranami. Použití síly vede k ještě větším problémům.
Dalajláma připomněl například americkou invazi do Iráku, která byla možná také motivována dobrými úmysly, ale podle něho nakonec skončila tragicky. A takové chyby bychom neměli opakovat. Protože, jak řekl, 21. století by mělo být stoletím dialogu, nikoli válek.