Dalajláma není zklamán, že ho prezidenti Klaus a Zeman nepřijali

Tibetský duchovní vůdce dalajláma není vůbec zklamán, že žádný z nástupců někdejšího prezidenta Václava Havla jej už na Pražském hradě nepřijal. Nikomu prý nechce působit nepříjemnosti. Dalajláma, který byl osobním přítelem Havla, to řekl v Praze na Foru 2000.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetský duchovní vůdce dalajlama na pražském Fóru 2000

Tibetský duchovní vůdce dalajlama na pražském Fóru 2000 | Zdroj: ČTK

"Když budu mít nějakou politickou agendu nebo nějakou agendu související s vládou, tak je setkání s takovými lídry důležité, ale jinak to důležité není," uvedl dalajláma, kterého navzdory kritice čínské strany přijímal Havel opakovaně.

Naposledy se s ním sešel před necelými dvěma lety jen několik dní před svou smrtí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkáni dalajlámy s novináři na Fóru 200 sledoval i Jaromír Marek

Na rozdíl od Havla žádný z dalších českých prezidentů, ani Václav Klaus, ani Miloš Zeman, tibetského duchovního vůdce nepřijal.

"Dalajláma je bezpochyby náboženský vůdce. Kdybych byl náboženským vůdcem, bylo by mi potěšením se s dalajlámou setkat. Ale pokud vím, nikdo, ani z mých spolupracovníků, ani z mých oponentů mě za náboženského vůdce neoznačil. Další možnost by byla, kdyby dalajláma byl velkým investorem," nechal se v kampani před prezidentskými volbami slyšet Zeman. Zároveň ale prohlásil, že dalajláma má "svaté právo" do Česka přijet.

Tibetský duchovní vůdce je v Praze po téměř dvouleté přestávce. Ve svých vystoupeních se věnoval tradičních tématům, jako porozumění a soucit.

Mluvil i o aktuálních otázkách, jako je třeba konflikt v Sýrii. Podle něho je jediným řešením dialog mezi jednotlivými stranami. Použití síly vede k ještě větším problémům.

Dalajláma připomněl například americkou invazi do Iráku, která byla možná také motivována dobrými úmysly, ale podle něho nakonec skončila tragicky. A takové chyby bychom neměli opakovat. Protože, jak řekl, 21. století by mělo být stoletím dialogu, nikoli válek.

Jaromír Marek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme