Dalajláma přijede v říjnu do Prahy, vystoupí na konferenci Forum 2000

Prahu navštíví na podzim tibetský duchovní vůdce dalajláma. Vystoupí na konferenci Fórum 2000, kterou před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův blízký přítel Václav Havel. Letos se Forum 2000 koná od 16. do 19. října její dvacátý ročník a mottem je "Odvaha převzít zodpovědnost". Akce se může účastnit i veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajlama v Praze | Foto: Filip Jandourek

Veřejnost bude mít možnost vidět dalajlámu i mimo konferenci. „Budou mít také příležitost zúčastnit se jeho tradičního vystoupení, které se odehraje 19. října. Na to bude možnost koupit si separátně lístky. Co se týče konference jako takové, ta je pro veřejnost otevřená po registraci,“ říká mluvčí Nadace Fórum 2000 Anna Vošalíková.

Dalajláma, nositel Nobelovy ceny míru za rok 1989, se konference účastnil naposledy v roce 2013. Na pozvání prezidenta a někdejšího disidenta Havla přijel do Československa poprvé 2. února 1990. Návštěva tehdy vzbudila kritiku Číny, od té doby dalajlama navštívil Prahu ještě mnohokrát. S Václavem Havlem se sešel ještě krátce před jeho smrtí v prosinci 2011.

Tibet je pod správou Číny již šest desítek let, ochránci lidských práv nejlidnatější zemi světa obviňují z utiskování tamních obyvatel. Peking dalajlamu podezřívá ze snah o odštěpení Tibetu od Číny. Peking na dalajlamu pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou "střední cestu" - autonomii, ale nikoli nezávislost pro Tibet.

Tibetský duchovní vůdce, občanským jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil v roce 1935 v v Tibetu v rodině rolníka. Byl vzdělán v buddhismu, ale i v dalších vědách. Duchovním vůdcem Tibetu byl vysvěcen v paláci Potála ve Lhase předčasně v 15 letech, když do Tibetu vtrhla vojska komunistické Číny. Dalajlama uprchl v roce 1959 do Indie, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme