Dali jsme peníze ODS, říká Babiš na další nahrávce. V účetnictví ale nejsou

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nová tajná nahrávka naznačuje, s jakou motivací vstupoval šéf hnutí ANO Andrej Babiš do politiky. A co víc: on sám na ní říká, že v minulosti dotoval Občanskou demokratickou stranu. Záznam pochází z roku 2012, datován je tedy těsně před oficiální vznik ANO.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sobotka vyhrá volby, zvýší daně a my půjdeme do haj*lu. Copak Sobotka s Haškom může řídit tuto zemi? Co já dělám? Já jsem proti sociální demokracii. Odeeska, odeeska, dneska Nečas chodí a žádá o peníze, ale my jsme si spočítali, kolik jsme tam dali peněz a kolik jsme dostali, no.” To je doslovný přepis části záznamu rozhovoru mezi Andrejem Babišem na jedné straně a dvěma pražskými podnikateli a v té chvíli i začínajícími politiky na straně druhé. Andrej Babiš jim vysvětluje jeho důvody ke vstupu do politiky.

Jak vlastně záznam vznikl? Nahrál jej v roce 2012 na svůj mobilní telefon jeden z podnikatelů. 

Po stopách Šumana

„Já jsem to nebyl, dozvěděl jsem se o tom až po tom, co to kolega nahrál,” říká Filip Rajchart, který se schůzky s Andrejem Babišem účastnil. Na nahrávce je sice slyšet jeho hlas, ale k autorství se nehlásí. Jeho kolega, který podle něj záznam pořídil, je v tuto chvíli nezvěstný. Podle Rajchartova svědectví zmizel z republiky před několika lety. Jeho původní telefon nefunguje a na českých adresách není k zastižení. Jeho vyjádření se tak redakci nepodařilo získat. 

Rajchart, který opakovaně tvrdil, že nahrávku pořídil jeho zmizelý kolega, však potvrzuje autenticitu nahrávky, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici. „Ano, na té schůzce jsem byl, sešli jsme se dokonce dvakrát. Záznam z ní existuje,” přitakává Rajchart.

ANO nevymyslel Babiš, zní z nové tajné nahrávky. Předseda hnutí to odmítá

Číst článek

Nahrávka vznikla při schůzce, kdy oba podnikatelé žádali Andreje Babiše o podporu své nově vzniklé politické strany. Na konci června o tom už iROZHLAS.cz a Radiožurnál informoval.

Záznam investigativní reportéři Radiožurnálu získali, když pátrali po tom, kdo stojí v pozadí twitterového účtu Julius Šuman, který před pár týdny začal šířit skryté nahrávky Andreje Babiše. Pro připomenutí: s tehdejším redaktorem Mf Dnes Markem Přibilem se na nich bavili o načasování kauz, které mohly poškodit Babišovy politické konkurenty.

Pátrání skončilo v Olomouci u zdroje, jehož identitu nebudeme prozrazovat. Právě u něj se nahrávka nacházela. Dlouhá je dvě a půl minuty. Jak už víme, krom jiného se na ni Andrej Babiš přiznává, že dával jakési peníze do ODS a zpět nedostal nic.

ODS: žádné peníze jsme nenašli

Investigativní oddělení Radiožurnálu více než měsíc pátralo a ověřovalo informace, o nichž Andrej Babiš na záznamu mluví. Prohledávalo mimo jiné výroční zprávy ODS za poslední roky, žádný záznam o oficiálním daru od Andreje Babiše či jeho firem nenalezlo. Podobnou prověrku udělalo i současné vedení ODS poté, co je redakce požádala o oficiální vysvětlení.

„My jsme v účetnictví ODS žádnou takovou finanční transakci od Andreje Babiše nebo jeho firem nedohledali,” potvrdil místopředseda ODS Martin Kupka.  

Andrej Babiš se dnes ke svým slovům nezná. „Nebudu nic komentovat, s dnešní technikou je možné cokoli,“ napsal v sms zprávě Babiš. Podrobněji se k záznamu vyjádřit nechtěl, přestože jej iROZHLAS.cz konfrontoval s přesným obsahem nahrávky. Serveru Novinky ale posléze řekl, že "ví jistě, že žádné politické straně peníze nedávali".

Kdo další?

Zmíněná nahrávka obsahuje ještě druhou část, v ní šéf ANO osočuje některé dřívější vrcholné politiky z korupce. Na záznamu ovšem nejsou žádné indicie, které by naznačovaly, že Babiš může svá tvrzení podložit konkrétními důkazy. Na nahrávce mluví o třetích osobách a reportérům Radiožurnálu se nepodařilo získat další doklad, který by Babišova slova doložil. Proto se redakce rozhodla tuto část nezveřejňovat.

Klíčovou otázkou samozřejmě je, o jakých penězích vlastně Andrej Babiš mluvil, když v účetnictví ODS nejsou k nalezení.

Jsem přesvědčený, že ze současného vedení ODS nemá s Andrejem Babišem nikdo nic společného. Pokud Andrej Babiš něco takového říká, tak se tím fakticky sám  přiznává k jakési nelegální činnosti, že byl součástí Palerma a vypovídá to ze všeho nejvíc o něm samotném, přestože se snaží vždy vinu shazovat na všechny kolem,” dodává Kupka. 

Mirek Topolánek ani Petr Nečas na žádost o vysvětlení nereagovali. Je samozřejmě možné, že Andrej Babiš ODS finančně podporoval mimo oficiální účetnictví. Ostatně velmi dobře se znal kupříkladu s Ivo Rittigem, lobbistou a ve své době jednou z klíčových postav zákulisní politiky ODS. S ním si dokonce tykají, znal se i s Markem Dalíkem, svého času poradcem premiéra Mirka Topolánka. A vazby měl i na někdejšího korunního prince ODS Ivana Langera. Tomu byl dokonce na svatbě.

Co si o poslední nahrávce Andreje Babiše myslí přední politici napříč spektrem si můžete přečíst ZDE.

Jan Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme