Dali jsme peníze ODS, říká Babiš na další nahrávce. V účetnictví ale nejsou

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nová tajná nahrávka naznačuje, s jakou motivací vstupoval šéf hnutí ANO Andrej Babiš do politiky. A co víc: on sám na ní říká, že v minulosti dotoval Občanskou demokratickou stranu. Záznam pochází z roku 2012, datován je tedy těsně před oficiální vznik ANO.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sobotka vyhrá volby, zvýší daně a my půjdeme do haj*lu. Copak Sobotka s Haškom může řídit tuto zemi? Co já dělám? Já jsem proti sociální demokracii. Odeeska, odeeska, dneska Nečas chodí a žádá o peníze, ale my jsme si spočítali, kolik jsme tam dali peněz a kolik jsme dostali, no.” To je doslovný přepis části záznamu rozhovoru mezi Andrejem Babišem na jedné straně a dvěma pražskými podnikateli a v té chvíli i začínajícími politiky na straně druhé. Andrej Babiš jim vysvětluje jeho důvody ke vstupu do politiky.

Jak vlastně záznam vznikl? Nahrál jej v roce 2012 na svůj mobilní telefon jeden z podnikatelů. 

Po stopách Šumana

„Já jsem to nebyl, dozvěděl jsem se o tom až po tom, co to kolega nahrál,” říká Filip Rajchart, který se schůzky s Andrejem Babišem účastnil. Na nahrávce je sice slyšet jeho hlas, ale k autorství se nehlásí. Jeho kolega, který podle něj záznam pořídil, je v tuto chvíli nezvěstný. Podle Rajchartova svědectví zmizel z republiky před několika lety. Jeho původní telefon nefunguje a na českých adresách není k zastižení. Jeho vyjádření se tak redakci nepodařilo získat. 

Rajchart, který opakovaně tvrdil, že nahrávku pořídil jeho zmizelý kolega, však potvrzuje autenticitu nahrávky, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici. „Ano, na té schůzce jsem byl, sešli jsme se dokonce dvakrát. Záznam z ní existuje,” přitakává Rajchart.

ANO nevymyslel Babiš, zní z nové tajné nahrávky. Předseda hnutí to odmítá

Číst článek

Nahrávka vznikla při schůzce, kdy oba podnikatelé žádali Andreje Babiše o podporu své nově vzniklé politické strany. Na konci června o tom už iROZHLAS.cz a Radiožurnál informoval.

Záznam investigativní reportéři Radiožurnálu získali, když pátrali po tom, kdo stojí v pozadí twitterového účtu Julius Šuman, který před pár týdny začal šířit skryté nahrávky Andreje Babiše. Pro připomenutí: s tehdejším redaktorem Mf Dnes Markem Přibilem se na nich bavili o načasování kauz, které mohly poškodit Babišovy politické konkurenty.

Pátrání skončilo v Olomouci u zdroje, jehož identitu nebudeme prozrazovat. Právě u něj se nahrávka nacházela. Dlouhá je dvě a půl minuty. Jak už víme, krom jiného se na ni Andrej Babiš přiznává, že dával jakési peníze do ODS a zpět nedostal nic.

ODS: žádné peníze jsme nenašli

Investigativní oddělení Radiožurnálu více než měsíc pátralo a ověřovalo informace, o nichž Andrej Babiš na záznamu mluví. Prohledávalo mimo jiné výroční zprávy ODS za poslední roky, žádný záznam o oficiálním daru od Andreje Babiše či jeho firem nenalezlo. Podobnou prověrku udělalo i současné vedení ODS poté, co je redakce požádala o oficiální vysvětlení.

„My jsme v účetnictví ODS žádnou takovou finanční transakci od Andreje Babiše nebo jeho firem nedohledali,” potvrdil místopředseda ODS Martin Kupka.  

Andrej Babiš se dnes ke svým slovům nezná. „Nebudu nic komentovat, s dnešní technikou je možné cokoli,“ napsal v sms zprávě Babiš. Podrobněji se k záznamu vyjádřit nechtěl, přestože jej iROZHLAS.cz konfrontoval s přesným obsahem nahrávky. Serveru Novinky ale posléze řekl, že "ví jistě, že žádné politické straně peníze nedávali".

Kdo další?

Zmíněná nahrávka obsahuje ještě druhou část, v ní šéf ANO osočuje některé dřívější vrcholné politiky z korupce. Na záznamu ovšem nejsou žádné indicie, které by naznačovaly, že Babiš může svá tvrzení podložit konkrétními důkazy. Na nahrávce mluví o třetích osobách a reportérům Radiožurnálu se nepodařilo získat další doklad, který by Babišova slova doložil. Proto se redakce rozhodla tuto část nezveřejňovat.

Klíčovou otázkou samozřejmě je, o jakých penězích vlastně Andrej Babiš mluvil, když v účetnictví ODS nejsou k nalezení.

Jsem přesvědčený, že ze současného vedení ODS nemá s Andrejem Babišem nikdo nic společného. Pokud Andrej Babiš něco takového říká, tak se tím fakticky sám  přiznává k jakési nelegální činnosti, že byl součástí Palerma a vypovídá to ze všeho nejvíc o něm samotném, přestože se snaží vždy vinu shazovat na všechny kolem,” dodává Kupka. 

Mirek Topolánek ani Petr Nečas na žádost o vysvětlení nereagovali. Je samozřejmě možné, že Andrej Babiš ODS finančně podporoval mimo oficiální účetnictví. Ostatně velmi dobře se znal kupříkladu s Ivo Rittigem, lobbistou a ve své době jednou z klíčových postav zákulisní politiky ODS. S ním si dokonce tykají, znal se i s Markem Dalíkem, svého času poradcem premiéra Mirka Topolánka. A vazby měl i na někdejšího korunního prince ODS Ivana Langera. Tomu byl dokonce na svatbě.

Co si o poslední nahrávce Andreje Babiše myslí přední politici napříč spektrem si můžete přečíst ZDE.

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme