Lobbista Dalík nastoupil podruhé do vězení. Odpykat si má pět let

Lobbista Marek Dalík v pondělí nastoupil k výkonu trestu do ruzyňské věznice. Odsouzen byl k pěti letům vězení v souvislosti s nákupem obrněnců Pandur.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Marek Dalík nastoupil k výkonu trestu do ruzyňské věznice

Lobbista Marek Dalík nastoupil k výkonu trestu do ruzyňské věznice | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Lobbista Marek Dalík nastoupil v pondělí odpoledne k výkonu trestu do ruzyňské věznice. Odsouzen byl k pěti letům vězení v souvislosti s podvodem při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu. Proti verdiktu si podal dovolání k Nejvyššímu soudu, které však na jeho povinnost dostavit se do věznice nemělo vliv.

Dalík podal dovolání k Nejvyššímu soudu, do vězení ale nastoupit musí

Číst článek

Dalík přijel k vězeňskému areálu autem v doprovodu právníka. Na otázky čekajících novinářů, kteří se ho ptali mimo jiné právě na podané dovolání či na prezidentskou kandidaturu jeho někdejšího blízkého spolupracovníka Mirka Topolánka, neodpověděl.

Na Dalíka čekali někteří novináři před věznicí už od rána. Do Ruzyně Dalík dorazil přesně v 15 hodin a 34 minut. Přivezl ho cizí muž v bílém voze značky Audi. Jakmile vystoupil, začali se novináři Marka Dalíka ptát, jestli věří, že mu dovolání k Nejvyššímu soudu, u kterého už v minulosti jednou uspěl, i na podruhé dopadne a půjde znovu na svobodu. Dalík ale v naprosté tichosti vystoupil z auta, z kufru si vyndal tašku s věcmi a také nějaké dokumenty a naprosto beze slova v obklopení novinářů došel až k fialové bráně věznice. Jediné, co za celou dobu řekl, bylo pár slov namířených k vězeňské službě, kterou informoval, že nastupuje k výkonu trestu.

Soud vynesl pravomocný rozsudek nad Dalíkem na konci letošního července, kdy se kauzou zabýval podruhé. Původní čtyřletý trest na jaře zrušil Nejvyšší soud. Dalík byl tehdy okamžitě propuštěn z vězení. Z trestu si do té doby odpykal zhruba sedm měsíců.

Půl miliardy

Dalík si podle trestního spisu řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci o peníze za to, že Česko bude pokračovat v nákupu pandurů. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, podle obžaloby požadoval půl miliardy korun. Předstíral, že má vliv na zakázku a také blízký vztah k představitelům české vlády, takže může ovlivnit jejich rozhodování.

Dalík musí nastoupit do pražské ruzyňské věznice nejpozději 6. listopadu

Číst článek

Pražský městský soud Dalíka původně potrestal za pomoc nespecifikovanému členu vlády k přijetí úplatku, odvolací vrchní soud však skutek překvalifikoval. Lobbista podle soudců podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze. To, že by si na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády, se neprokázalo.

Odvolací senát Dalíkovi o rok zmírnil původní pětileté odnětí svobody. Následně Dalík nastoupil do vězení, z něhož byl po sedmi měsících propuštěn za základě rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten nařídil, aby se podřízený soud znovu zabýval právním hodnocením případu.

gol, jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme