Dalík s Večerkem chtějí vysoudit na Kořistkovi milion odškodného

Krajský soud v Ostravě dnes začal projednávat žalobu na unionistického poslance Zdeňka Kořistku. Poradce šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek na něm chtějí vysoudit milión korun a omluvu. Loni v létě o nich poslanec prohlásil, že mu nabídli úplatek, když nepodpoří nově vznikající vládu. Policejní vyšetřování údajně jedné z největších tuzemských korupčních afér skončilo zastavením stíhání obou vyslanců ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka | Foto: F. Tichý

Všichni tři aktéři korupční aféry, která po řadu měsíců plnila titulní stránky všech novin, se dnes setkali v jednací síni.

Po roce a půl se však obrazně řečeno karta obrátila, žalovaným je unionistický poslanec Zdeněk Kořistka. Nehrozí mu, že půjde do vězení, protože jde o občansko právní proces.

Za svým prohlášením, že mu Dalík s Večerkem nabídli deset milionů jako úplatek a post velvyslance v Bulharsku, si Kořistka i nadále stojí.

"My věříme, že se zde objeví poprvé na veřejnosti odposlechy, takže myslím, že tohle budou ty jasné důkazy o tom, jak celá záležitost byla, a že se prokáže, že jsem nelhal," uvedl poslanec.

Pokud Kořistka prohraje, bude muset zaplatit odškodnění. To si Dalík s Večerkem vyčíslili každý na půl milionu korun. "Každý slušný člověk by se takovým nařčením měl bránit," podotkl jejich obhájce Stanislav Devátý.

Lobbista Večerek říká, že poslanec svým tvrzením rozpoutal obrovské vyšetřování, které ho pošpinilo v očích veřejnosti. "Doufám, že konečně nyní bude spravedlnost naplněna a že pan Kořistka bude spravedlivě potrestán za tu lež," prohlásil.

Soudkyně Radmila Baďurová dnešní přelíčení po více než třech hodinách odročila. "Soud musí provádět dokazování, musí tedy předvolat svědky, připojit si příslušné spisové materiály policie," zdůvodnila Baďurová.

Kořistka navrhuje předvolat k soudu jako svědky špičky tuzemské politické scény, například předsedu ODS Mirka Topolánka a ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Andrea Čánová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme