Dalík si údajně řekl o stamilionový úplatek v souvislosti s nákupem pandurů

První jméno padlo v souvislosti s vyšetřováním obchodu s transportéry Pandur, který uzavřela vláda Mirka Topolánka s rakouskou firmou Steyr. Jeden z jejich manažerů podle Mladé fronty Dnes vypověděl, že po něm na podzim 2007 žádal lobbista a blízký přítel bývalého premiéra Marek Dalík 18 milionů eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněný transportér Pandur | Foto: Ivan Holas

Dalík v reakci na tyto informace uvedl, že se zúčastnil dvou neformálních schůzek s dodavateli pandurů, s nimiž se předem neznal, a to na jejich žádost. Obvinění, že si řekl o stamilionový úplatek, ale odmítá jako „naprostý nesmysl“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových informacích v kauze nákupu pandurů mluvil Radiožurnál v Ozvěnách dne s bývalou ředitelkou Transparency Internalional Adrianou Krnáčovou

O úplatcích kolem této zakázky se v zákulisí mluvilo už od samého počátku vyjednávání, ale nikdy se nic konkrétního neprokázalo. Výpověď bývalého manažera firmy Steyr před rakouskou prokuraturou za účasti českých vyšetřovatelů a státních zástupců je zřejmě první, kdy padlo nějaké jméno.

„Je to jedno z mnohých podezření, které policie musí vyšetřit a doložit. Je to celkem těžké, když stojí výpověď proti výpovědi. Pak se může policie snažit formou nepřímých důkazů dokázat to, co bylo řečeno,“ řekla k nejnovějším informacím poradkyně Národní ekonomické rady vlády pro otázky korupce Adriana Krnáčová.

Obecně podle ní žádná vojenská zakázka v České republice za posledních 20 let nebyla zcela netransparentní. „Takže i tato zakázka nese všechny rysy pochybností, co se týče transparentnosti nákupu,“ podotkla bývalá ředitelka Transparency Internalional.

Dodávku 199 pandurů sjednala ještě vláda Jiřího Paroubka. Topolánkův kabinet od projektu za více než 20 miliard korun jednostranně odstoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. Nakonec se ale s firmou Steyr dohodl na dodávce menšího množství obrněnců a snížení ceny. Ta byla podle médií i tak neúměrně vysoká.

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme