Dalík zaplatil čtyřmilionovou pokutu, teď podává dovolání

Marek Dalík, bývalý poradce někdejšího premiéra za ODS Mirka Topolánka, si odpykává za podvod čtyři roky vězení s dozorem. Pokutu čtyři miliony už ale zaplatil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík nastupuje do věznice Praha-Ruzyně | Foto: Martin Svozílek

Pokud by částku nezaplatil, odseděl by si o dva roky déle. „Co se týče peněžitého trestu, tak ten byl již splněn a částka byla v plné výši uhrazena,“ potvrzuje Dalíkův advokát Radek Šmerda. Dalík je ve vězení od minulého týdne.

„Mohu potvrdit, že odsouzený Marek Dalík uhradil peněžitý trest městskému soudu v Praze ve výši čtyři miliony korun v plné výši jednorázovým příkazem,“ řekla mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Byl odsouzen za jiný trestný čin

Dalík byl odsouzen v kauze související s nákupem vozidel Pandur pro českou armádu. Podle rozsudku podváděl, když předstíral, že může ovlivnit státní zakázku na Pandury pro českou armádu. Pokusil se tím od zbrojařů vylákat téměř půl miliardy. Proti rozsudku podali jeho právníci dovolání. Dovolal se i Nejvyšší státní zástupce, který požaduje vyšší trest.

Bývalý poradce si v dovolání stěžuje, že se nemohl řádně bránit. Celou dobu u odvolacího soudu se totiž hájil proti korupci, za kterou byl městským soudem i odsouzen. A odvolací soud ho nakonec bez předchozího upozornění poslal za mříže za jiný trestný čin - pokus o podvod.

Dále Dalík argumentuje, že navrhoval nové důkazy - například rakouský spis, protože Rakušané kauzu pandury také prověřovali. Odvolací soud se k tomu ale prý nijak nevyjádřil.

„Jde tedy o případ opomenutého důkazu. Soud náležitým způsobem nerozhodl o tom, že návrh zamítá a proč tak činí,“ píše se v dovolání.

Zeman: Dostal nižší sazbu jen proto, že úplatek nedostal

Zatímco Dalík kvůli tomu žádá o odklad trestu, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman naopak ve svém dovolání chce pro Dalíka vyšší trest. Nelíbí se mu rozhodnutí, že Dalík dostal nakonec nižší sazbu jen pro to, že žádné peníze v kauze pandury nakonec nezískal.

Nejvyšší státní zástupce v dovolání zdůraznil mj. to, že obviněný se dopustil vysoce závažného, promyšleného jednání, které směřovalo k nelegálnímu získání částky ve výši přesahující 400 milionů korun, přičemž jen a pouze díky tomu, že osoby, od kterých byl tento úplatek požadován, postupovaly eticky, k dokonání trestného činu nedošlo.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme