Dalíka dovezlo do vězení bílé audi, v 15.38 se hlásil na Ruzyni. Vítej v pekle, volali na něj

Lobbista Marek Dalík už je ve vězení. V 15.38 nastoupil čtyřletý trest v ruzyňské káznici. K bráně ho přivezlo bílé audi, které řídil bývalý náměstek na ministerstvu obrany Radek Šmerda. Padly tím spekulace o tom, že se Dalík bude po středečním odletu do zahraničí vyhýbat trestu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík nastupuje do věznice Praha-Ruzyně | Foto: Martin Svozílek

Někdejší pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka při nástupu do věznice odmítla odpovídat na otázky. Podle rozhodnutí soudu musel Dalík nastoupit nejpozději v 16:00.

Vězni na něj při příchodu podle zpravodajky ČTK zpoza mříží hlasitě pokřikovali "Vítej v pekle".

Dalíkovi sice soud uložil, aby do vězení nastoupil do čtvrteční čtvrté hodiny, ale ředitel věznice Ivan Horák Českému rozhlasu řekl, že pokud by Dalík dorazil se zpožděním, nic by se nestalo. Pokud by ale Dalík nepřijel vůbec, mohl by po něm buď vyhlásit pátrání a lobbistovi by hrozil dodatečný trest za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Pandury zlomily Dalíkovi vaz

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o peníze řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD).

Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Jeho kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam podal dovolání.

S kým bude na cele?

Dalík nebude smět mít u sebe ve vězení mobil. O tom, s kým bude v cele, rozhodne vychovatel na jeho oddělení, přičemž se přihlíží i k tomu, jestli je vězeň kuřák nebo jestli už nebyl v minulosti trestán.

„Den začíná budíčkem, pak probíhá standardně ranní hygiena, úklid cel, odchod do práce. To platí pro vězně, kteří jsou zaměstnaní. Ti, co zaměstnaní nejsou, tak se v této době věnují programu zacházení, pak samozřejmě následuje osobní volno a večerka,“ přiblížila ČTK již dříve program za mřížemi mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Kauza Marek Dalík a pandury | Foto: Český rozhlas

ČRo, Martin Samek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme