Dálkoví studenti tráví ve škole jen 5 hodin týdně, studium nedohání ani doma

Vysokoškoláci dálkového studia tráví ve škole jen čtvrtinu času oproti spolužákům denního studia. Víc času nevěnují ani samostudiu doma. Ukázal to průzkum Eurostudent z ministerstva školství, které se ptalo více než čtyř a půl tisíce studentů. Úřad teď bude výsledky šetření analyzovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti | Foto: Fotobanka stock.xchng

V Česku studuje dálkově kolem 120 tisíc lidí. Tedy víc než čtvrtina všech vysokoškoláků. Průzkum teď ale ukázal, že se studiu věnují podstatně méně, než jejich spolužáci v denní formě studia.

„Studenti v prezenční formy stráví v průměru 19 hodin ve škole a dalších 10 hodin samostudiem. Zatímco studenti v kombinované formě jen 5 hodin ve škole, ale také 9 hodin samostudiem,“ říká hlavní garant šetření Jakub Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysokoškoláci dálkového studia tráví podle průzkumu ve škole jen čtvrtinu času oproti spolužákům denního studia. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Klára Bílá

Podle něj to znamená, že není pravda, že by studenti čas, který ušetří pobytem ve škole, strávili studiem doma. „Doma studují obě skupiny stejně. Ale studenti v kombinované formě stráví ve škole jen čtvrtinu času,“ dodává.

Cílem projektu je podle Fischera zjistit postoje a životní podmínky studentů v bakalářském a magisterském stupni studia:

„Nám se podařilo získat přes 4,5 tisíce kompletních dotazníků a na základě těchto výsledků předpokládáme, že ministerstvo otevře nějakou diskuzi o možných změnách, co je třeba pro studenty udělat, zlepšit a změnit.“

Data MŠMT využije

Výsledek z průzkumu bude ministerstvo školství analyzovat.„Pro nás jsou všechna data, která získáme, velmi cenná. My je samozřejmě využijeme v rámci přípravy všech strategických dokumentů, na kterých aktuálně pracujeme. Ať už od nastavení nové struktury, vůbec profilace vysokých škol, financování i nastavení akreditací,“ říká náměstek pro vysoké školy Tomáš Hruda.

Studiem ve škole a samostudiem nejvíce času tráví studenti uměleckých, technických a zdravotnických oborů. Naopak nejméně budoucí pedagogové a právníci. „Souvisí to určitě s tím, že oni při studiu zároveň hodně chodí do práce. Pak na studium logicky zbývá méně času,“ dodává Fischer.

Klára Bílá, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme